Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomi ile demokrasi atbaşıdır

Başbakan Erdoğan, nin ekonomide de yeni bir ufuk açacağını belirterek, "Demokrasi ekonomiyle atbaşıdır. Biri ileri biri geri olmaz. Demokrasi güç kazandıkça ekonomi de güç kazanır" dedi

Giriş Tarihi: 2.10.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, nin ekonomide de Türkiye'ye yeni bir ufuk açacağını belirterek, "Türkiye'de demokrasi güç kazandıkça ekonomi de güç kazandı. Demokrasi ekonomiyle atbaşıdır, biri ileri biri geri olamaz" dedi. Yurtdışı Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Sektörü Değerlendirme Toplantısı ve Ödül Töreni'nde konuşan Erdoğan, demokrasinin standartları yükseldikçe ekonominin büyüdüğünü, üretim, yatırım, istihdamın kat be kat arttığının altını çizdi. Erdoğan, "Son 11 yılda nüfus artışına rağmen 5 milyon artı istihdam sağladık.Bunun geçmişte zıt örneklerini de görürsünüz. Demokrasi kesintiye uğradıkça, istikrar, güven ortamı kayboldukça ekonomi güç kaybetti. Ekonomi daraldı, üretim, yatırım, istihdam, ihracat maalesef yerinde saydı ya da geriledi" diye konuştu.

İŞADAMLARINI DA ETKİLER
Demokrasi standartlarını ileri taşıdıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, "Ekonomiyi de bu sayede 11 yıl içinde üç kattan fazla büyüttük. Türkiye'nin güçlenen demokrasisi dışarıda da ilgiyle, takdirle izleniyor. Bunlar, Türkiyeli işadamlarının ve firmaların yurtdışındaki işlerini de mutlaka olumlu etkileyecektir" dedi.

CIVA BENZETMESİ
"Ekonomide bir kaide vardır, cıvaya benzetirler" diyen Erdoğan, şöyle konuştu: "Cıva, kendisi için uygun zemine hareket eder. Bir de bizim atalarımızın güzel bir sözü var, 'Dere yatağında akar.' Ekonomide de durum bu." 1972-2003 arasında müteahhitlerin yurtdışında üstlendiği proje miktarının 46 milyar dolar olduğunu, bu rakamın 2003'den bu yana geçen 11 yılda 214 milyar dolara çıktığını anlatan Erdoğan, "Sadece 2012'de üstlenilen miktar ise 27 milyar dolar. Yani 30 yıllık rakamı 13-14 ayda elde ettik" diye konuştu.

ÇALIK GRUBU'NA İKİ ÖDÜL
Başbakan Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilen törende bünyesindeki iki firma da ödül aldı. Ankara'da, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın ev sahipliğinde yapılan törende, ve GAP İnşaat'ın ödülünü Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Başbakan Erdoğan'ın elinden aldı. Çalık Enerji, 2011 yılı rakamlarına göre yayınlanan 2012 yılı ENR listesinde dünyanın en büyük 129'uncu müteahhitlik firması olarak yer almıştı. Şirket, 2013 listesinde, 111'inci sıraya yükseldi. GAP İnşaat da "Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri" ödülü aldı.

MÜTEAHHİTLERİMİZİN YURTDIŞI İŞLERİNDEN MEMNUNUM
Gitiği ülkelerde müteahhitlerin yatırımlarını gördüğünü, bundan memnuniyet duyduğunu ifade eden Erdoğan, "En son Türkmenistan'da bizim bazı firmalarımızın yaptıkları eserleri gördük. 1.5 milyar dolarlık Türkmenbaşı Limanı projesinin temel atma törenine Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile katıldık. Oradaki bitirilmiş ve şimdi başlanan bu eserler, bizleri gururlandırıyor" dedi.

Başbakan Erdoğan, Engineering News Record (ENR) dergisinin 2013 yılı için yaptığı değerlendirmede dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firması arasına giren 38 müteahhitlik ve 4 teknik müşavirlik firmasına ödül verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomi ile demokrasi atbaşıdır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN