Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devler suni deriye geliyor

Suni deri ayakkabıda Çin'den ucuz fiyat veren Türkiye, Zara ve H&M gibi hazır giyim devlerinin radarına girdi. Türkiye'den fiyat teklifi alan firmalar, milyon adetlik siparişleri için üretim koşullarını inceliyor

Giriş Tarihi: 17.11.2013
Ayakkabı zinciri Flo'nun Ülker ve BİM'le gerçekleştirdiği milyon liralık ortaklıktan sonra dikkatleri üzerine çeken ayakkabı sektörü, Avrupalı devlerin de radarına girdi. Hazır giyim firmaları Zara ve H&M ilk kez ayakkabı tedariklerinin bir bölümünü Türkiye'ye kaydırmak üzere harekete geçti. Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Hüseyin Çetin, her iki devin suni deri üzerine yoğunlaştığını açıkladı.

FİYAT TEKLİFİ VERİLİYOR

Geçtiğimiz günlerde Zara'dan 10 kişilik bir ekibin geldiğini ve buradaki üretim koşullarına ilişkin bir çalışma başlattığını kaydeden Çetin, şunları anlattı: "Zara tedarik ettiği 55 milyon çift ayakkabının 5 milyonunu Avrupa'dan alıyor. Bize bu 5 milyonu yavaş yavaş Türkiye'ye kaydıracaklarını söylediler. H&M de fiyat teklifleri aldı, tedarik sürecine karar verecek."

ÇİN'DEN DAHA UCUZUZ
Çetin, deri ayakkabının Çin'de Türkiye'den daha pahalı olduğunu açıkladı. Suni deride de Çin'den daha iyi fiyat verebildiğimizin altını çizen Çetin şöyle konuştu: "Türkiye'de bir spor ayakkabıyı toptan fiyatına 8-10 TL'ye alabiliyorsunuz. H&M, Zara gibi büyük firmalar bu maliyetlerin farkına vardı. Önümüzdeki dönemde alımların artacağını tahmin ediyoruz."

KİŞİ BAŞINA 2.5 ÇİFT AYAKKABI ALIYORUZ
Türkiye'de yılda ortalama 2.5 çift ayakkabı satın alınıyor. Afrika'da bile rakamın 1.9 olduğunu ifade eden Çetin, İngiltere'de sayının 7 olduğunu söyledi. Türkiye'de gelir seviyesinin artmasıyla ortalamanın da yükseleceğini belirten Çetin, "450 milyon çift üretim kapasitemiz var. Bunun yüzde 60'ını suni deriden yapılanlar oluşturuyor. Ancak bu oranını artması bekleniyor" diye konuştu.

700 MİLYON DOLARLIK İHRACAT
Hüseyin Çetin, bu yılın ilk 10 ayında yüzde 28.9 büyüyen ihracatın 2013'ü, 700 milyon dolarla kapatacağını söyledi. Çetin, "2015'te 1 milyar dolar hedefliyoruz. 2023 hedefimiz ise 2 milyar dolar. Buna bavul ticareti de eklenirse rakam rahatlıkla 3 milyar dolara çıkar" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devler suni deriye geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN