Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tüpraş'a ağır ceza

Rekabet Kurumu, Tüpraş'a 412 milyon lira idari para cezası verdi.

Giriş Tarihi: 17.1.2014 18:04 Güncelleme Tarihi: 17.1.2014 19:10
Rekabet Kurumu, Tüpraş'a 412 milyon lira idari para cezası verdi.

Rekabet Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.'nin fiyatlandırma ve sözleşmelere ilişkin uygulamaları yoluyla 4054 sayılı Kanun'un 6. maddesini ve Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. ile Opet Petrolcülük A.Ş.'nin pazar paylaşımı ve diğer yollarla aynı Kanun'un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti için yürütülen soruşturma tamamlandı.

17.01.2014 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda şu karara varıldı:

"Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.'nin fiyatlandırma ve sözleşmelere ilişkin uygulamaları yoluyla hakim durumunu kötüye kullandığına, bu suretle 4054 sayılı Kanun'un 6. maddesini ihlal ettiğine, bu nedenle adı geçen teşebbüse idari para cezası uygulanmasına karar verildi.Ayrıca 4054 sayılı Kanun'un 27. maddesinin (g) bendi uyarınca, rafinerilere ilişkin fiyatlandırma mekanizmasının tüketicilerin faydasına olacak şekilde ilgili ve yetkili kuruluşlarca yeniden tanzim edilmesi yönünde ilgili mercilere ve 4054 sayılı Kanun'un 9. maddesinin birinci fıkrası uyarınca yukarıda ihlal oluşturduğu belirtilen uygulamalar ve aynı sonucu doğuran ya da doğurabilecek niteliğe sahip uygulamalardan kaçınılması gerektiği yönünde Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.'ye görüş bildirilmesine karar verildi.

Buna karşılık, Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. ve Opet Petrolcülük A.Ş.'nin 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesini ihlal ettiklerine dair yeterli bulguya ulaşılamadığı dolayısıyla aynı Kanun'un 16. maddesi uyarınca anılan teşebbüslere idari para cezası uygulanmasına yer olmadığı sonucuna varıldı.

OPET'e ceza verilmedi

Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un ilgili maddesi uyarınca, rafinerilere ilişkin fiyatlandırma mekanizmasının tüketicilerin faydasına olacak şekilde ilgili ve yetkili kuruluşlarca yeniden tanzim edilmesi yönünde ilgili mercilere ve söz konusu kanunun diğer maddeleri gereğince yukarıda ihlal oluşturduğu belirtilen uygulamalar ve aynı sonucu doğuran ya da doğurabilecek niteliğe sahip uygulamalardan kaçınılması gerektiği yönünde oy birliği ile TÜPRAŞ'a görüş bildirilmesi kararlaştırıldı.

TÜPRAŞ ve Opet Petrolcülük AŞ'nin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4'üncü maddesini ihlal ettiklerine dair yeterli bulguya ulaşılamadığına, bu nedenle aynı Kanun'un 16'ncı maddesi uyarınca anılan teşebbüslere idari para cezası uygulanmasına gerek olmadığına oy birliği ile gerekçeli karar daha sonra tebliğ edilmek ve Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere karar verildiği açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüpraş'a ağır ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN