Dev ihalede dudak uçuklatan teklif

Kalamış Yat Limanı ihalesinde en yüksek teklifi Koç Grubu'na ait Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm verdi.

Giriş Tarihi: 23.5.2014 15:10 Güncelleme Tarihi: 23.5.2014 16:28
Kalamış Yat Limanı ihalesinin elemesiz turunda 376 milyon dolar teklif geldi.

İhalenin ilk turunda Akın Holding-Edip Gayrimenkul OGG elendi.

İhalenin ilk turunda en yüksek teklif 424 milyon dolar oldu.

İkinci turda Taş Yapı elendi. En yüksek teklif 469 milyon oldu.

Üçüncü turda Dati Yatırım Holding elendi.

Açık artırıma dört grup katılıyor. Başlangıç tutarı 495 milyon dolar oldu.

Tepe-Kaya Ortak Girişim Grubu ihaleden çekildi. Üç grup açık artırmaya devam ediyor.

Akdeniz-Yılport OGG mola aldı. En yüksek teklif 512 milyon dolar oldu.

Ali Ağaoğlu'na ait Akdeniz İnşaat ve Yılport Ortak Girişim Grubu ihaleden çekildi. Koç Grubu'na ait Tek-Art mola aldı. En yüksek teklif 606 milyon dolar oldu.

Safi Gayrimenkul ihaleden çekildi.

Kalamış Yat Limanı ihalesinde en yüksek teklifi 664 milyon dolarla Koç Grubu'na ait Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm verdi.

İHALEYE 7 TEKLİF SAHİBİ KATILDI

Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı'nın 30 yıl süreyle "işletme hakkının verilmesi" yöntemiyle özelleştirme ihalesine 7 teklif sahibi katıldı.

Koç Grubu bünyesindeki Setur Marinaları tarafından işletilen Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ'ye ait İstanbul Kadıköy'deki Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı için düzenlenen ihalenin nihai pazarlık görüşmesi Özelleştirme İdaresi Başkanlığında başladı.

İhaleye, Akın Holding AŞ- Edip Gayrimenkul Yatırım Sanayi ve Ticaret AŞ Ortak Girişim Grubu, Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret AŞ, Safi Gayrimenkul ve Yatırımları Sanayi Ticaret AŞ, Dati Yatırım Holding AŞ, Tepe-Kaya Ortak Girişim Grubu, Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri AŞ (Setur Marinaları) ile Akdeniz İnşaat ve Eğitim Hizmetleri AŞ -Yılport Holding AŞ Ortak Girişim Grubu katıldı.

Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı, Türkiye'nin denizde bağlama kapasitesi açısından en büyük yat limanı olma özelliği taşıyor.

İmar planı ve Maliye Bakanlığınca verilen kullanma izni sonrasında yat limanının toplam alanı 435 bin 673 metrekare oldu. Bu alanın 319 bin 306 metrekaresi deniz alanı, 897 metrekaresi balıkçı barınağı alanı ve 115 bin 469 metrekaresi emsale esas yat limanı alanından oluşuyor.

İşleticinin yat limanını en az 4 çıpalı yat limanı haline getirmesi için mevzuata uygun olarak hem kara hem deniz tarafındaki altyapı ve yer üstü tesislerini yaptırması ve bu yatırımların sözleşme imza tarihinden itibaren 5 yıl içinde tamamlanması şartı bulunuyor.

Yatırım şartı teminatı olarak 40 milyon dolar ve işleticinin sözleşme kapsamında devam eden yükümlülükleri için de 500 bin dolar teminat alınacak.

İhale bedelinin yüzde 20'si peşin kalan bakiye ise 60 ay vadeli olarak ödenebilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev ihalede dudak uçuklatan teklif
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN