Bosna'nın enerji hamlelerine destek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye olarak Bosna-Hersek'in enerji sektörünü geliştirmeye yönelik hamlelerine destek verdiklerini bildirdi.

Giriş Tarihi: 15.8.2014 11:56
Verimli bir enerji politikası oluşturulması hedeflenen Bosna-Hersek'te, geçen hafta petrol ve kömür sektöründe çeşitli ihaleler düzenlendi ve uluslararası yatırımcıları çekmek için enerji danışmanlarının arandığı duyuruldu.

Bakan Yıldız, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Bosna Hersek'in hem tarihsel hem kültürel bağı, hem de coğrafi olarak Türkiye'ye yakınlığıyla yatırım için cazip olduğunu söyledi.

Bu kapsamda Türkiye olarak Bosna-Hersek'in enerji sektörünü geliştirmeye yönelik hamlelerine destek verdiklerini belirten Yıldız, "Kardeş ülkenin açtığı enerji ihalelerine ülkemizin özel sektöründen de ilgi olacağına inanıyoruz. Türk işadamlarının bakışı da Bosna-Hersek'e pozitif" dedi.


KÖMÜR TEMEL ENERJİ KAYNAĞI

Avrupa Kömür ve Linyit Kurumu verilerine göre, Bosna Hersek'in 6 milyar ton kömür rezervi bulunuyor. Ülke, enerji ihtiyacının yüzde 60'ını kömürle, yüzde 40'ını ise hidroelektrik santraller, ithal petrol ve doğalgazdan karşılıyor.

Bosna-Hersek, doğalgazı, Ukrayna, Macaristan ve Sırbistan üzerinden Rusya'dan; petrolü ise Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ ve Macaristan'dan alıyor.

Uluslararası Enerji Ajansına göre, 2013'te Bosna-Hersek, günde yaklaşık 36 bin varil petrol ve 200 milyon metreküp doğalgaz ithal etti, 14 milyon ton kömür tüketti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bosna'nın enerji hamlelerine destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN