Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Intel girişimcileri kanatlandıracak

Türkiye'den de milyar dolarlık girişimci hikâyeleri çıksın diye başlatılan Intel'in Çözüm Kumbarası'nda sona yaklaşıldı. En iyi 40 fikrin sahibi kampta. Toplam ödül ise 100 bin TL

Giriş Tarihi: 17.8.2014
Pinterest'in kurucusu Ben Silberman, Box'ın sahibi Aaron Levie, Instagram'la dünyayı sallayan Kevin Systrom ve herkesin hikâyesini ezbere bildiği Facebook'un mucidi Mark Zuzkerberg... Hepsi 30 yaşının altında dolar milyarderi listesine girdi. Liste gittikçe uzarken "Neden aralarında bir Türk gencinin ismini görmüyoruz" diye başlatılan projelerin sayısı giderek artıyor. Intel de bunlardan. Şirket, yılbaşında Endeavor ve Galata Business Angel'ı da (GBA) yanına alarak Çözüm Kumbarası adında çok ayaklı bir proje başlattı. İyi iş fikirleri olan gençlere hem eğitim hem de yatırım desteği vermeyi hedefleyen yarışmaya 315 iş fikri başvurusu geldi. İlk aşamada 108'i onaylanan projeler haziranda elenerek 40'a indi. Ekonominin önemli isimlerinin yer aldığı danışma kurulu ve mentor ekibi bu 40 fikrin sahibiyle yaklaşık üç aydır sıkı bir çalışma içinde. Hedef, bu fikirlerden dünya çapında bir şirket yaratmak.

KADIN GİRİŞİMCİLER ARTIYOR
Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın ve bugüne kadar girişimcilere 3 milyon dolarlık yatırım yapan GBA'nın kurucusu Emre Kurttepeli'yle projenin geldiği noktayı konuştuk. Burak Aydın, Anadolu ve kadın girişimcilerden gelen projelerin fazla olmasından duyduğu memnuniyete vurgu yapıyor. Aydın, "İlk 10 fikrin sahibiyle mentorlarımız daha butik çalışacak. Sonra sayı üçe inecek. Birinciyi ABD'deki yatırımcılarla buluşturacağız. Orada global yarışa katılacaklar" diyor. Emre Kurttepeli ise sosyal girişimcilikte kadın oranının arttığına dikkat çekerek, "Çünkü onlar daha dengeli yaklaşıyor" diyor.

İLK 3'E 50 BİN TL ÖDÜL VERİLECEK
Çözüm Kumbarası'nda toplam 100 bin liralık ödül var. Bunun yarısı ilk üç proje arasına giren fikirlere verilecek. 25 bin TL'yi kapacak fikrin sahibi aynı zamanda ABD yolcusu olacak. İkinci 15, üçüncü de 10 bin TL'lik destek alacak. Emre Kurttepeli GBA'nın en iyi 10 fikir arasında beğendiği birkaçına tohum aşaması fonu vereceğini söylüyor. Bugüne kadar teknoloji ağırlıklı 11 projeye yatırım yaptıklarını anlatan Kurttepeli, genellikle proje başına desteğin 300-500 bin dolar arasında olduğunu vurguluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Intel girişimcileri kanatlandıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN