Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu nasıl yapılandırma!

Bankaların döviz mağdurlarına uyguladıkları yapılandırma kara mizaha dönüştü. Anadolubank, taksiti indirmek isteyen mağdura "Ev değerlendi, taksit de arttı" dedi

Giriş Tarihi: 24.8.2014
'Bu sadece Türkiye'de olur' dedirten olaylar dizisine bankalar da katıldı. Kredi taksitlerinin azaltılması için geliştirilen 'yapılandırma' yöntemi fıkra gibi ödeme planlarına neden oluyor. Bunun son örneği de Anadolubank'tan geldi. Kredisini yapılandırmak isteyen vatandaşa, yapılan araştırmalar sonunda indirim bir yana ek borç çıkarıldı. Dövizzedelerin borçlarının yapılandırılması için alınan tavsiye kararı gereği birçok banka müşterisinin borcunu azaltıp, taksitini düşürürken Anadolubank, zam yaptı.

21 bin liralık ilave borç çıktı

Banka, dövizzede Asil Sulanç'ı 'gelin borcunuzu yapılandıralım' diye davet etti. Müşteri mutlulukla bankaya gitti. Banka, alınan evin değer artışını da yapılandırma hesabına katarak 21 bin liralık ilave borç çıkardı. Aylık 2 bin lira ödeyen dövizzede de, miktarın azaltılacağını beklerken, artık 2 bin 530 liralık taksitle karşı karşıya kaldı. Dövizzedeler, bankanın 'yapılandırmaya geleni pişman ederim' dercesine yeni borçlar çıkarmasının taktik olduğunu belirterek "Asil Sulanç, yeni planı kabul etmedi" dedi. Bankaların bu yöntemi hep uyguladığını belirten Dövizzedeler Derneği yetkilileri "Banka, evin değer artışını, ödenen fazla paradan düşerek yeni plan yapıyor. Örneğin, kur nedeniyle 50 bin liralık fazla ödeme varsa, evin değer artışı da 50 bin lira ya da daha fazla çıkarılıyor. Yani yapılandırma ya başa baş geliyor ya da müşteri ek borç çıkartılıyor" diye anlattı.

Dövder'in
verdiği bilgiye göre diğer bankalar da Anadolubank'tan farklı bir tutum izlemiyor. Buna göre, Anadolubank'ın yanı sıra Fibabanka, Bankpozitif ve Tekstil Bank da yapılandırmaya yanaşmıyor.

Anadolubank: Çoğu müştenin yapılandırma talebi reddedildi. Onay verilenlerden ise evin değer artışı için ekspertiz raporu istedi. Bu olmadığı takdirde ise konutunun yüzde 33 değerlendiğinin varsayacağını bildirdi. Böylece değer artışı ödenen fazla paradan düşüldü.
Fibabanka: Diğer bankaların aksine Fibabanka mağdurlara, sadece 2014 yılı sonuna kadar İsviçre Frangı taksit kurunu 1.70 TL olarak sabitlemeyi önerdi. Sonraki yıllar için ise kurun enflasyon artışı kadar yükseltileceğini belirtti. Mağdurlar, bu teklife güvenmedi.
Bankpozitif: Sadece 6 dövizzede bulunuyor. Banka bu kişilere Bankalar Birliği'nin tavsiye kararına uymayacağını söyledi.
Tekstilbank: Hiç yapılandırma yapmadı. Bunun için de herhangi bir gerekçe göstermedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu nasıl yapılandırma!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN