Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afrika safarisi out arı safarisi in

Türkiye'de 9 bine yakın KOBİ'yi ilgilendiren arıcılık, Ar-Ge yatırımları ve dünya turizminde bir ilk olan 'arı safarisi'yle adından söz ettiriyor. Dünyanın dört bir yanından yüzlerce arı tutkununun katıldığı safarilerde yeni türler keşfediliyor

Giriş Tarihi: 26.8.2014
Arı sayısında dünyada Çin'den sonra ikinci sırada yer alan Türkiye, bal üretimi verimliliğinde ise 18'inci durumda. Tabloyu tersine çevirmek isteyen üreticiler uzun süredir çok boyutlu kalkınma planları uyguluyor. Yüksek katma değerli projelere ise dünyanın en kaliteli ballarını üreten Artvin ev sahipliği yapıyor. Şehir son beş yıldır adeta arı ve bal laboratuvarına dönmüş durumda. Gelinen noktada Tekfen Holding kurucu ortağı Nihat Gökyiğit'in önemli katkıları bulunuyor. ANG ve TEMA Vakfı Onursal Başkanı olan Gökyiğit, Saf Kafkas Arısı yetiştiriciliğinden Uluslararası Arı Safarisi gibi birçok projeyi hayata geçirmeyi başardı. Gökyiğit'in çalışmaları sayesinde son 10 yılda Türk arıcılığındaki katma değer oranı yüzde 25 arttı. Yeni projelerle kraliçe özelliği taşıyan arıların fiyatı 300 doları buldu. Ancak Artvin'i ve Türk arıcılığının dünyadaki tanıtımına en fazla katkıyı Gökyiğit'in Uluslarası Arı Safarisi turları sağladı.

20 ÜLKEDEN TURİST
Beş yıl öncesine kadar küçük gruplarla gerçekleşen organizasyonlara bugün başta ABD olmak üzere 20 ülkeden akademisyen ve turist katılıyor. Türkiye'nin ilk bilimsel turu olma özelliği de taşıyan safari, çok sayıda buluşa ev sahipliği yaparken, saygın yayınlara kapak konusu olmayı da başarıyor.

ANADOLU IRKI ARI İLK KEZ KEŞFEDİLDİ
Türkiye'nin ilk saf arı ırkı Kafkas'ı geliştiren ANG vakfının başkanı Nihat Gökyiğit, "Şimdi de Anadolu ırkının tanımlanma ve üretim projesini Kızılcahamam Kırkırca Köyü'nde yürütüyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı desteği ile yürütülen çalışmalar olumlu netice verdi. 2014 sonunda ikinci bir ırk olarak Anadolu da arıcılığa kazandırılacak" dedi.

ARI SAFARİSİNİN GÜZERGâHI

Artvin -Trabzon - Rize - Çamlıhemşin- Camili - Şavşat- Sahara Milli Parkı - Ardahan - Posof - Kars-Erzurum- Kızılcahamam

ARI SAYISINDA ÇİN'DEN SONRA İKİNCİYİZ
Türkiye, 6 milyon civarında arı kolonisi (çalışan arı kovanı) ile Çin'den sonra dünyada ikinci konumda. Ancak bal verimi bakımından kovan başına 15 kg ile alt sıralarda yer alıyoruz. Bir kırsal kalkınma aracı olan arıcılığa yönelik hükümet de kesenin ağzını açtı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Kalkınma Ajansları sektörün gelişmesi için sadece 2014'te 32 milyon TL teşvik dağıttı.

KOBİ'YE YATIRIM ALANI
Türkiye'deki arıcılar, kovandan sağlık ekonomisi çıkarmanın da yollarını arıyor. Gramı 160 dolara satılan arı sütü MS gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Yine arılar üzerinde gerçekleşen araştırmalarda birçok kanser hastalığının da tedavisinin de mümkün olduğu ifade ediliyor. Her buluş KOBİ'ler için yeni bir yatırım alanı anlamına geliyor.

İNVASYON TURU


1. ELEKTRİK KONTAĞINDAN ÇIKAN YANGINA SON VERDİ

Bursalı işadamı Evren Yurttaş, patentli özel tasarım 'Trimbox' isimli cihazla aşırı gerilim problemlerine karşı, yeni ve çok etkili bir darbe koruyucu geliştirdi. Elektrik şebekelerinde sıkça yaşanmakta olan yüksek gerilimi tepki hızıyla kendi içerisinde yok ederek ev, işyeri ve fabrikalarda bulunan elektronik mekanizmaları koruyan cihaz, elektrik kontağından çıkan yangın riskini ortadan kaldırıyor. Evren Yurttaş, Türkiye'de elektrik şebekelerindeki problemler sebebiyle yılda 2 milyar dolarlık kaybın yaşandığını söyledi.

2. TÜRK TASARIMCISI ACAR'A AVRUPA'DAN ÜÇ ÖDÜL BİRDEN
ECE Holding tarafından geçen sene satın alınan vitrifiye seramik ve banyo ürünleri markası ISVEA, dünyanın en prestijli tasarım yarışmalarından A'Design Award'ta 6 ödüle birden layık görüldü. Türk tasarımcısı Sevil Acar, tasarladığı "Sott'Aqua Marino", "Eleganza" ve "Valente" banyo dolaplarıyla tek başına 3 ödül birden almayı başardı.

HAFTANIN FIRSATI

Avrasya'nın en büyük fuarları İstanbul'da
Türkiye 3 dev fuara aynı anda ev sahipliği yapacak. Ankiros Uluslararası Demir-Çelik ve Makine Fuarı, Annofer Uluslararası Demir dışı Metaller Teknoloji Fuarı ve Turkcast Döküm Ürünleri İhtisas Fuarı, tek çatı altında 11-13 Eylül 2014 tarihleri arasında Hannover Messe Ankiros Fuarcılık A.Ş. tarafından İstanbul'da düzenlenecek. Fuarlara 70 ülkeden 16 bin ziyaretçi katılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afrika safarisi out arı safarisi in
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN