Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ziraat'in katılım bankası ekime hazır

Paralel bürokratların Bank Asya tezgâhına gelmeyen Ziraat, katılım bankası hazırlıklarını tamamladı. 300 milyon $'lık sermayesi hazır olan Ziraat'in katılım bankası en geç ekime hazır

Giriş Tarihi: 26.8.2014
Paralel bürokratların Bank Asya tezgâhına gelmeyen Ziraat Bankası, faizsiz finans hizmeti verecek katılım bankasını kendisi kuruyor. Katılım bankacılığı için oluşturulan ekip, çalışmalarını tamamladı. Tarımsal kredilerin de faizsiz bankacılığa adapte edilmesi planlanıyor. Yetkiler, "Tarımsal krediler ayni yapılıyor. Traktör, hayvan, çiftlik teslim ediliyor. Altyapı ve ekip hazır. Faizsiz bankacılığın en kolay yapılacağı alan olacaktır" değerlendirmesini yaptı. Ziraat Bankası, İslami bankacılık alanında da çalışan Deutsche Bank, HSBC, Citibank'ın çalışmalarını da inceledi. İlk sermayeyi Hazine'nin koyması konusunda da uzlaşı sağlandı. Yeni bankanın sermayesi Hazine'nin "helal fonlarından" sağlanacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) öngördüğü 300 milyon dolarlık sermayenin de hazır olduğu belirtildi.

FAİZSİZ ENSTRÜMANLAR

Ziraat Bankası, katılım bankası ile faizsiz enstrümanlara yönelebilecek. Bankanın yaklaşık 2 yıldır hazırlık yaptığını belirten yetkililer, "Bunun için özel bir ekip kuruldu. Dünyadaki tüm örnekler incelendi. Bankaya büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Hatta elimizde tarımsal kredileri adapte etme alternatifi de bulunuyor" dedi.

İSMİ SIR GİBİ SAKLANIYOR
Ziraat Bankası'nın kuracağı katılım bankasının en geç ekim ayında faaliyete başlaması öngörülüyor. Başka isimle kurulacak katılım bankasının patronu da Hazine oluyor. Faizsiz bankacılık hizmeti verecek yeni iştirake koyulacak isim ise sır gibi saklanıyor.

KÖRFEZ SERMAYESİNİ ÇEKECEK
Kamu bankalarının faizsiz bankacılık girişimi uluslar arası lobileri tedirgin ediyor. 17 Aralık operasyonunda hedef gösterilen Halkbank ile Ziraat'in katılım bankacılığına başlaması Körfez sermayesini de Türkiye'ye çekecek. Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de İslami bankacılık gelecek 10 yılda 100 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacak. Bu yılın haziran sonu itibarıyla sistemin aktif büyüklüğü 100 milyar liraya ulaştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ziraat'in katılım bankası ekime hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN