Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Finans merkezine 17 Aralık darbesi

Giriş Tarihi: 27.8.2014

17 Aralık operasyonu İstanbul Finans Merkezi'ni de etkiledi. Egon Zehnder İstanbul Sorumlusu Yeşildere, "En az 10 şirket, merkezini Dubai'den İstanbul'a taşıma planını erteledi" dedi

1 7 Aralık'taki hükümeti devirme operasyonunu yürüten paralel yapı, İstanbul Finans Merkezi'ni de etkiledi. 2010'dan bu yana global şirketlerin bölge merkezini İstanbul'a taşıma planı süreçte zarar gördü. İstanbul'un stratejik üs olma yolculuğuna darbe girişimi sekte vurdu. Global şirketlere üst düzey yöneticiler yerleştiren Egon Zehnder'in İstanbul Sorumlusu Murat Yeşildere'ye göre 2013'te "Şirketin merkezini Dubai'den İstanbul'a taşıyalım" diye karar bildiren birçok global kuruluş, 17 Aralık'tan sonra gelişen olaylar nedeniyle bu planını askıya aldı. Yeşildere, sadece kendisine bu amacından söz edip daha sonra kararını "bekleyip görelim" şeklinde değiştiren 10 şirket olduğunu belirtti. Yeşildere'nin verdiği bilgilere göre bu şirketler ilaç, tüketim, finans ve teknoloji ağırlıklı.

BANKALAR BEKLEMEDE
Finans sektörüyle yakından ilgilenen Murat Yeşildere, bu yıl Türkiye'ye gelmesi beklenen birçok bankacılık yatırımının da beklemede olduğu görüşünde. "2014'te bankacılık sektöründe büyük hareketlilik bekliyorduk. Tepedeki dört büyüğün altında evlilikler, ayrıca sektöre yeni yabancıların gireceği bize gelen haberler arasındaydı. Ancak iç politikadaki karışıklık tüm bunları engelledi" diyen Yeşildere'ye göre, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarını bekleyen yabancılar, son çeyrekte tekrar harekete geçebilir. Yeşildere, bölgede büyük iddiaya sahip İstanbul Finans Merkezi'nin de 17 Aralık sürecinden etkilendiğini belirtti. Yeşildere, "İstanbul Finans Merkezi'ne şimdiye kadar yatırım gelecekti. Ancak birçok grup bunu öteliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Finans merkezine 17 Aralık darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN