'Merkez Bankası faizi düşük tutsun'

ASO Başkanı Özdebir, Merkez'in bugün yapacağı faiz toplantısı öncesinde sert konuştu. Özdebir "Faizi yükseltmek enflasyonu besliyor, yatırım şevkimiz kırılıyor" dedi

Giriş Tarihi: 27.8.2014
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, TL cinsinden faizlerin düşük olmasının Türkiye ekonomisini büyüteceğini belirterek "Merkez Bankası'nın bankaların fonlama faizlerini yükseltmiş olması ekonomiyi yavaşlatmak, enflasyonu beslemek ve maliyetleri artırmaktan başka bir işe yaramıyor" dedi. Türkiye'nin Almanya, İngiltere, ABD gibi ekonomisi sadece kendi para birimi üzerinden yönetilmeyen "çift paralı bir ekonomi (döviz ve Türk Lirası)" olduğuna işaret eden Özdebir, döviz ile Türk Lirası arasında geçirgenliğin de çok yüksek seyrettiğini söyledi. Gerek borçlanırken gerekse mal alırken "Bunu TL alırsam ne olur, dolar veya euro alırsam ne olur" hesabının sürekli yapıldığını dile getiren Özdebir "Kurlar arasında geçirgenlik çok yüksek ise TL cinsinden faizlerin yüksek olması benim için sadece maliyet olur. Çünkü ben maliyetlerimi hesaplarken paranın maliyetlerini de koyuyorum. Vade farkını koyuyorum ona göre fiyatımı oluşturuyorum. Faizler benim fiyatımın içinde önemli bir maliyet unsuru haline geliyor" diye konuştu.

YATIRIM ŞEVKİNİ KIRIYOR
Özdebir, bu durumun hem sanayicinin yatırım yapma şevkini hem de piyasalardaki ödeme yükümlülüğünün yerine getirilmesini sınırladığını, büyümeyi olumsuz etkilediğini bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Merkez Bankası faizi düşük tutsun'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN