4 milyon baş kurbanlık hazır

Giriş Tarihi: 7.9.2014

Bu yıl küçükbaş fiyatları 600-800, büyükbaş fiyatları ise 4 bin-7 bin lira arasında değişecek. Mevcut 4 milyonluk hayvan stokunun kurban ihtiyacını karşılayabileceği belirtilirken artan kısım da ihraç edilecek

Kurban Bayramı'na yaklaşık bir ay kala hem fiyatlar hem de hayvan varlığı konuları netleşmeye başladı. Bu yıl artan yem fiyatları yüzünden ortalama yüzde 15 zam gelen kurbanlıklardan küçükbaşlar 600-800, büyükbaşlar ise 4 bin-7 bin lira arasında fiyatlara satılacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yapılan açıklamada geçen yıl Kurban Bayramı'nda Türkiye genelinde toplam 851 bin 948 büyükbaş ve 2 milyon 331 bin 917 küçükbaş hayvan kesildiği, bu çerçevede mevcut hayvan varlığının bu yıl kurban ihtiyacını rahatlıkla karşılayabileceği belirtildi.

SPEKÜLASYON BOŞA ÇIKTI
Şu anda ülke genelinde kurban olarak kesilebilecek 1 milyon 207 bin 608 büyükbaş ve 3 milyon 645 bin 918 küçükbaş hayvan bulunuyor. Spekülatörlerin hayvan kıtlığı var diyerek fiyatları yukarı çekme çabaları ise boşa çıktı. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, "Hayvan varlığı ile alakalı hiçbir sorunumuz yok. Hatta biz canlı hayvan ihracatına hazırlanıyoruz" dedi. Merkez Bankası'nın enflasyonu düşürmek için ithalat önerisinin sektörde üzüntüyle karşılandığını vurgulayan Tunç, "İthalat kısa süreli fiyatları düşürse de orta vadede soruna çözüm olmaz. Üreticilerin elini rahatlatacak çözümlere ihtiyaç var" diye konuştu. Türkiye'nin 13-14 milyon büyükbaş, 34-35 milyon civarında da küçükbaş hayvan varlığının bulunduğunu vurgulayan Tunç, "Kurban Bayramı'nda 600- 700 bin büyükbaş, 1.5-2 milyon civarında küçükbaş hayvan kurbanlık olarak kesiliyor. Hayvan varlığı içinde kurbanlıkların oranı çok düşük. Dolayısıyla çok rahat ihracat yapabiliriz" dedi.

ET FİYATLARI UCUZLAR
Balıkesir Kepsut Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Cemal Özden ise "Haddinden fazla kurbanlık var. Bu yıl kurban bayramında geçen yılki fiyatları yakalayamayacağız. Oysa yem fiyatları aynı kaldı. Bu şekilde devam ederse kurban bayramı sonrasında elde kalan hayvanlar kesime gideceği için et fiyatları da ucuzlayacaktır" diye konuştu. Şanlıurfa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Reşat Karadeniz ise ithalat yapılmaması durumunda bu yılın besiciler için kazançlı geçebileceğini ifade etti.

ZAMMIN NEDENİ YEM FİYATLARI
'Geçen yıl canlı hayvanın kilosu 9 liradan satılırken şu anda ortalama 11 lira. Bu yıl kurbanlık fiyatlarının yüzde 15 oranında artmasının bir zam olmadığını vurgulayan Bülent Tunç, "Bu yıl fiyatlarda bir artış olacak ama bu asla zam değil. 4 yıldır herhangi bir fiyat artışı olmuyordu. Maliyetlerdeki artış yüksek boyutlara ulaştığı için kurbanlık fiyatlarında da bir artış olacak. Dünya genelinde yem fiyatları artıyor. Dolayısıyla bu da fiyatlara yansıyacak" dedi.

BAKANLIK FİYATLARI TAKİPE ALACAK

Kurbanlık hayvan fiyatlarının piyasa koşullarında normal seviyelerde seyretmesinin beklendiği açıklamasını yapan Bakanlık, fiyatlarda piyasa üzerinde fiyatlandırma yapan üretici ya da satıcıyı yakın takibe alacak. Fiyatlarla oynayanlara cezai yaptırımlar da uygulanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 milyon baş kurbanlık hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN