Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk girişimciler inovasyonu önemsiyor

General Electric (GE) Küresel İnovasyon Barometresi'ne göre, Türk girişimcilerinin yüzde 84'ü, inovasyonun etkisi ile insanların on yıl öncesine göre daha iyi bir yaşam sürdüğüne inanıyor.

Giriş Tarihi: 10.9.2014 17:02
GE açıklamasına göre şirketin her yıl gerçekleştirdiği, aralarında Türkiye'nin de dahil olduğu 26 ülkeyi kapsayan Küresel İnovasyon Barometresi'nin sonuçları açıklandı.

Yöneticilerin, inovasyonun şirketleri ve ekonomi için taşıdığı öneme dair düşüncelerini inceleyen araştırmada, Türk şirketlerinin inovasyonda başarılı olmak için nitelikli iş gücüne yatırım yapılmasını gerekli gördüğü ortaya çıktı.

Sonuçlara göre, Türk yöneticilerin yaklaşık yüzde 90'ı, yüzde 64'lük küresel ortalamaya kıyasla, büyümek için müşterilerin anlaşılması ve piyasada meydana gelen değişimlerin öngörülmesinin önemli olduğunu belirtirken, yüzde 87'si yaratıcı davranışlar ile yenilikçi süreçlerin teşvik edilmesinin gerekli olduğunu düşünüyor.

Yöneticilerin yüzde 84'ü inovasyonun etkisi ile insanların on yıl öncesine göre daha iyi bir yaşam sürdüğüne inanıyor.

Araştırmaya katılan yöneticilerin yaklaşık yüzde 84'ü gelişen teknolojilere hızla uyum sağlanması ve uygulamaya geçilmesinin başarılı bir inovasyon için önemli bir öncelik olduğunu belirtiyor.

Yöneticilerin yüzde 83'ü yetenekli ve kalifiye çalışanların cezbedilmesi ve kurumda tutulması gerekliliğini vurguluyor.


YÖNETİCİLERİN YÜZDE 77'Sİ ANALİZ VE ÖNGÖRÜYE DAYALI BİLGİ KULLANMANIN HAYATİ ÖNEM TAŞIDIĞINI SÖYLÜYOR

Araştırmaya göre Türkiye'de yüzde 53'lük küresel ortalamaya kıyasla, öngörüye dayalı bilgi takdir ediliyor ve yöneticilerin yüzde 77'si analiz ve öngörüye dayalı bilgi kullanmanın hayati önem taşıdığını söylüyor.

Türkiye'deki yöneticilerin yüzde 38'i, şirketlerinin "Büyük Veri"den en üst seviyede fayda sağlamak için tamamen ya da oldukça hazır olduğunu belirtirken, küresel düzeyde bu oran yüzde 25 olarak ölçüldü.

Sonuçlar ayrıca büyük veri ile endüstriyel internetin Türk yöneticilerinin öncelikli konuları arasına girmekte olduğunu ortaya koydu. Türk yöneticilerin yüzde 63'ü endüstriyel internetin iş piyasası üzerinde olumlu ya da nötr bir etki yaratacağını belirtiyor.

Açık küresel bir ağ olarak endüstriyel internet, öngörüye dayalı çözümler için insanları, verileri ve makineleri birleştiriyor. GE, müşterilerine bu alanda toplamda 24 adet çözüm sunuyor ve bunların 14'ü kamuoyu ile geçen dönemde paylaşıldı.

Çözümler, makinelerin ve tüm faaliyetlerin yönetiminde esneklik sunarak, nitelik ve operasyon optimizasyonu sağlıyor, daha iyi çalışılmasına, daha az enerji harcanmasına, daha verimli hizmet verilmesine ve plan dışı aksama sürelerinin asgari seviyeye düşürülmesine yardımcı oluyor.


TÜRKİYE'DEKİ YÖNETİCİLERİN YAKLAŞIK YÜZDE 72'Sİ İNOVASYONUN KÜRESEL BİR OYUN OLDUĞUNDA HEMFİKİR

Araştırmaya göre Türkiye'deki yöneticiler, yüzde 64'lük küresel ortalamanın oldukça üzerine çıkan ve 2013'e göre 16 puanlık bir artışa karşılık gelen yüzde 76'lık oranla iş birliğinin değerini giderek daha çok takdir ediyor ve iş birliğine dayalı inovasyon faaliyetlerinin getirdiği kazançların geçen yıla göre artış kaydettiğini söylüyor.

Türkiye'deki yöneticilerin yaklaşık yüzde 72'si inovasyonun küresel bir oyun olduğunda hemfikir olmanın yanı sıra dünyada yeteneklerin, fikirlerin, öngörülerin ve kaynakların bir araya getirilmesinin inovasyonda başarı sağlamadaki en etkin yol olduğunu ekliyor.

Yöneticilerin yüzde 76'sı iş birliğinin değerini takdir ediyor ve fikri mülkiyet ihlalleriyle ilgili risklere rağmen iş birliğinin almaya değer bir risk olduğuna katılıyor.

Yöneticilerin dörtte biri Türkiye'nin inovasyon yapısının diğer marketlere kıyasla son derece zorlu olduğunu düşünürken, araştırmaya katılanların yarısı Türkiye'nin bu yıl inovasyona destek sunan bir ortam yarattığını belirtiyor.

Yöneticilerin yüzde 57'si, inovasyona yönelik devlet desteğinin etkin bir şekilde organize edildiği konusunda aynı fikri taşıyor. Kamu yetkililerinin inovasyon şirketlerine yönelik mali desteği diğer ülkelere kıyasla daha tatminkar görülürken, yöneticilerin yüzde 60'ı kaynakların yeterli bir kısmının inovasyon şirketlerinin desteklenmesi için tahsis edildiğine katılıyor.


"İŞ DÜNYASININ ÖNDE GELEN YÖNETİCİLERİ İNOVASYONU BÜYÜMEDE STRATEJİK BİR ÖNCELİK OLARAK VURGULADI"

Türk yöneticiler yüzde 87'lik küresel ortalamanın çok üstünde olan yüzde 100'lük oranla, inovasyona ayrılmış fon ve teşviklere ulaşmak isteyen şirketler için kamu yetkililerinin bürokrasi ve formaliteyle mücadele etmesi gerektiği konusunda güçlü bir kaygı ifade ediyor.

Yöneticilerin yüzde 95'i geçen yıl yine bu konuyu Türkiye'deki en büyük sorun olarak ifade etmişti. Türk yöneticiler için ikinci öncelik yüzde 85'lik küresel ortalamanın üstünde bir oran olan yüzde 98 ile diğer ülkelerle araştırma konusunda iş birliği yapılmasının kolaylaştırılması, yüzde 97'si de öğrenci müfredatlarının iş ihtiyaçlarına göre daha iyi uyarlanması gerektiği görüşüne sahip olduğu ortaya çıkıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy, Dördüncü GE Küresel İnovasyon Barometresi'nde Türkiye'de iş dünyasının önde gelen yöneticilerinin inovasyonu büyümede stratejik bir öncelik olarak vurguladığını gördüklerini bildirdi.

GE'nin yerel inovasyon girişimleri, Türk iş dünyasının inovasyon perspektifiyle aynı çizgide yer aldığını anlatan Özsoy, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin yerel inovasyonu güçlendirmesi ve özellikle de iş dünyasına gençleri ve yetenekli iş gücünü dahil etmesi ile küresel inovasyon projelerinde önde gelen ülkelerden biri olma konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğunu görüyoruz. GE Türkiye olarak yerel inovasyonu destekleme ve ülkemizin hedeflerine ulaşmasına katkı sağlama konusunda kararlılığımız devam ediyor. 2015 yılında faaliyete geçirmeyi planladığımız GE Türkiye İnovasyon Merkezi bu kararlılığımızın en önemli göstergesi olacak. Küresel şirketler, Ar-Ge girişimlerini desteklemeye, yerli firmalar ve üniversitelerle iş birliğine dayalı çalışmalara ve ortaklıklara yönelik yapılar kurmaya son derece olumlu bakıyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk girişimciler inovasyonu önemsiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN