Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altay tankını Koç mu üretecek?

Savunma Sanayii Müsteşarı Demir, "Altay tankının seri üretiminde ne aşamadayız?" sorusu üzerine, "Başlıyoruz. İhale olacak ama ihalede kimin avantajlı olacağını düşünebilirsiniz" dedi. Altay tankının tasarımını ve prototip üretimini Koç Grubu'ba bağlı Otokar yapmıştı.

Giriş Tarihi: 12.9.2014 16:31
Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, Uzun Menzilli Bölge Hava Savunma Sistemi ihalesine ilişkin, "Ciddi olarak, sözleşme görüşmelerini yürüttüğümüz bir taraf var. Tarafları dinliyoruz. Kimseye kapımızı kapatmadık" dedi.

Demir, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Uluslararası Azerbaycan Savunma Sanayi Fuarı'nda (ADEX 2014) gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin "ADEX'le ilgili kısa bir değerlendirme yapar mısınız?" şeklindeki sorusu üzerine Demir, Azerbaycan'ın ilk kez düzenlediği söz konusu fuara Türkiye olarak yoğun ilgi gösterdiklerini belirtti.

Fuar alanındaki her 3 firmadan 1'inin Türkiye'den geldiğini ifade eden Demir, "Bu durum, fuara ve kardeş Azerbaycan halkına verdiğimiz önemi gösteriyor. Türkiye'ye güveniyorlar biz de bunu boşa çıkarmıyoruz" diye konuştu.

Özellikle son dönemde iki ülke arasında üst düzey ziyaretler gerçekleştirildiğini belirten Demir, bu çerçevede yeni ziyaretler yapılacağına işaret etti.

Demir, "Fuarda yeni işbirliği kararı alındı mı? Böyle bir izlenim oldu mu?" şeklindeki soru üzerine şunları kaydetti:

"Azerbaycan savunma sanayisi belli adımları atmış durumda. Bunları atarken, bizim geçtiğimiz yollardan geçeceklerdir. Bu noktada elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız. Bunun bir adım ötesinde, Azerbaycan'la çeşit alanlarda işbirliği, ortak üretim ve satış, belli tesislerin iki ülkede de kurulması gibi faaliyetler olacağı gibi, Ar-Ge çalışmaları da atılacak adımlardan birisi."

Diğer bir gazetecinin "Azerbaycan'la müşterek üretim yaparak, ürünleri dünya pazarına sunacak bir firma kurulacak mı?" sorusunu da yanıtlayan Demir, ortak şirket kurma hususunda, ürün bazlı ortaklığın çok daha anlamlı olacağını söyledi.

Ortak şirketlerin kurulduğunda, ürünlerin ihraç edilmesinin önemine dikkati çeken Demir, "Amacımızın da bu olması lazım. Ürünlerin, hem kendi kullanımımıza, hem de ihraca sunulması lazım" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin dışa bağımlığını azaltmak için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Demir, "Dışa bağımlılığın aşılma konusunda çok geniş çalışmalar yapılıyor. Sıfır bağlılığa doğru gidecek, yol haritasını çizdik ve bu konuda hiçbir engel bırakmamaktayız" ifadesini kullandı.

Demir, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uzun menzilli füze ihalesine ilişkin açıklamaları oldu. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine şöyle konuştu:

"Sayın Cumhurbaşkanı'nın açıklamasına kelimesi kelimesine dikkat edin, kendileri kelimeleri çok dikkatle seçmişler. O kelimeleri tam anlamıyla anlarsanız, orada mesajı çok açık. Onun üzerine ekleyecek çok bir şeyimiz yok. Cumhurbaşkanımız 'Fransa'dan yeni teklif geldi, onu değerlendiriyoruz' diyor. Aslında herkes kendi çapında yeni tekliflerle geliyor ama bazı sorunlar var. Bizler görüşmeye devam ediyoruz. Yeni teklif çerçevesinde, görüşmeler yapıyor arkadaşlarımız. Bu da doğaldır. (Teklif veren) Bütün ülkeleri dinliyoruz. Ciddi olarak, sözleşme görüşmelerini yürüttüğümüz bir taraf var. Tarafları dinliyoruz. Kimseye kapımızı kapatmadık."

Savunma Sanayii Müsteşarı Demir, "Altay tankının seri üretiminde ne aşamadayız?" sorusu üzerine, "Başlıyoruz. İhale olacak ama ihalede kimin avantajlı olacağını düşünebilirsiniz" dedi.

"Fuarda Türkiye'nin hangi ürünleri dikkati çekti?" şeklindeki soru üzerine Demir, "Özellikle ROKETSAN, ASELSAN ve TAI'nin ürünleri ilgi çekme açısından oldukça başarılı. Gerek kara araçları olsun, gerek diğer araçlar büyük ilgi çekiyor. Farkındalık yaratan ürünlerle fuarda bulunmamız çok önemli" ifadesini kullandı.

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı Latif Aral Aliş de bir soru üzerine, Azerbaycan'a yapılan ihracatın tüm savunma sanayi ihracatı içinde yüzde 1,5'luk pay aldığını ancak bu rakamın giderek arttığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altay tankını Koç mu üretecek?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN