Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeytinde yüksek rekolte üreticiyi güldürecek

Giriş Tarihi: 13.9.2014

Bu yıl zeytinde beklenen yüksek rekolte üreticiyi sevindirdi. Zeytin İskelesi Genel Müdürü Cenikli, "Hava koşullarında bir sıkıntı olmazsa Türkiye zeytinyağı üretiminde 200 bin tonu yakalar" dedi

Gçen yıl zeytinde beklenen rekolteyi yakalayamayan üreticinin yüzü bu yıl gülecek. Zeytindeki yüksek rekolte zeytinyağı üretimini ikiye katlayacak. 2013'te zeytindeki rekolte düşüklüğü nedeniyle 140 bin ton zeytinyağı üretimi yapılmıştı. Zeytin İskelesi Genel Müdürü Fatih Cenikli, 2014'te ilkbahar yağmurlarının etkisiyle zeytinde iyi bir rekolte beklendiğini söyledi. Cenikli, "Eğer hava koşullarında bir sıkıntı olmazsa iyi bir rekolte elde edilir. Bu zeytinyağındaki rekolteyi de yükseltir. 200 bin ton civarında zeytinyağı üretiminin olacağını öngörüyoruz" dedi. Ege'de Ayvalık, Edremit ve Havran'da yüksek bir rekolte beklentisinin olduğunu vurgulayan Cenikli, Marmara Bölgesi'ndeki Gemlik zeytinlerinde bir miktar düşüş olabileceğini fakat bunun yüzde 10'u geçmeyeceğini kaydetti.

BİLİNÇLİ TARIMA GEÇİLİYOR

Türkiye'de hava raporlarının zeytin rekoltesinin artmasında etkili olduğunu vurgulayan Cenikli şunları söyledi: "Hava raporlarını takip edip buna yönelik alınan önlemlerle rekolte kayıplarının önüne geçmeye başladık. Bilinçli tarımın yaygınlaşmasıyla kayıplarımız daha da azalacak. Tarım Bakanlığı da bu konuda ciddi projeler yürütüyor. "

ORGANİK ZEYTİNYAĞI PAZARINDA LİDER
5 yıllık bir firma olmasına rağmen, Türkiye'de organik zeytinyağı pazarında lider olan Zeytin İskelesi her yıl ortalama yüzde 25 büyüyor. Üretimin yüzde 70'ini iç pazara, yüzde 30'unu dış pazara sunduklarını vurgulayan Cenikli, "Bütün ulusal zincir mağazalarda satışa sunulan Zeytin İskelesi, sızma zeytinyağı grubunda yüzde 10 dolayında pazar payına sahipken, organik natürel sızma zeytinyağı grubunda ise yüzde 70'i aşan pazar payı ile sektör lideri olduk" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeytinde yüksek rekolte üreticiyi güldürecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN