Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çinliler Urfa'ya yatırıma geliyor

Giriş Tarihi: 14.9.2014

Ayakkabıya getirilen ek vergi, Türkiye'deki müşterisini kaçırmak istemeyen yabancı yatırımcıyı harekete geçirdi. Ziylan Grubu'nun mal aldığı Uzakdoğu'daki firmalara "Ya fiyatı düşürün ya da Urfa'ya yatırıma gelin" çağrısına ilk yanıt ise Çin'in en büyük spor ayakkabıcısından geldi

Geçen ay ayakkabı ithalatına getirilen ek vergi sektörün gündemine oturmuş, üreticiyi sevindirirken ithalatçıyı üzmüştü. Sektörde hem ithalat hem de üretim yapan Ziylan Grup'un ise alınan bu kararda hangi tarafta olduğu merak ediliyordu. Geçen hafta Birleşmiş Markalar Derneği'nin Türk markalarının yurtdışına açılımı için düzenlediği ticaret turuyla gittiğimiz Kazakistan'da Ziylan Grup'un Başkanı Mehmet Ziylan'la sohbet etme fırsatı yakaladık. Devletin aldığı ek vergi kararından sonra grubun uzun süredir pilot üretim aşamasında olduğu Şanlıurfa'daki yatırımında önemli bir gelişme yakalandığını öğrendik. Ziylan, ithalattaki maliyeti düşürmek için 10 yıldır ayakkabı aldığı Çinli tedarikçisine, "Ya fiyatını indir ya da gel Urfa'da yatırım yap" deyince olumlu yanıt almış. Mehmet Ziylan'la Urfa'daki yatırım hazırlığını ve ithalattaki ek vergiyi konuştuk...
Öncelikle ayakkabı ithalatına getirilen ek vergiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ziylan olarak yılda 25 milyon çift ayakkabı satıyoruz. Bunun yüzde 45'ini ithal ediyoruz. Biz aynı zamanda Türkiye'nin en büyük ayakkabı üreticisiyiz. Üretimin faydasına olacak bir şeye karşı gelemeyiz. Ben üreticilikten geldim, sektöre nankörlük edemem. Ancak bu kararın Türkiye'nin marka ekonomisine nasıl etki edeceğine bakmamız lazım.
Peki alınan bu karar üretimi artıracak mı?
Kesinlikle artıracak. Zaten bizim de Şanlıurfa'da pilot üretim aşamasında olduğumuz bir yatırımımız var. İthalat kararından sonra bu konuya daha fazla odaklandık.
Bu yatırımdan bahseder misiniz?
Üretim yaptığımız kadar, Türkiye'de 327, yurtdışında ise 200 şirketten de mal alıyoruz. Türkiye'deki üreticilere bir çağrı yaptık. "Gelin 6. Bölge'de yatırım yapın. Biz size know-how, hatta sermaye verelim. Bizim için üretim yapın" dedik. Yurtdışındaki tedarikçilere de fiyatlarını indirmelerini söyledik. İlk yanıt 10 yıldır çalıştığımız Çinli spor ayakkabı üreticisinden geldi. Şu anda üretim konusunda düşünüyorlar. Çağrımız tüm üreticilere sürüyor: "Gelin buraya yatırım yapın."

7 BİN 500 KİŞİLİK ÜRETİM ÜSSÜ
Ziylan'ın hedefi Şanlıurfa'yı üretim üssü yapmak. Her biri günde 1.000 çift ayakkabı üreten 50 firmanın olduğu bir üretim merkezinde 7 bin 500 kişiye de istihdam sağlanacağını belirten Mehmet Ziylan, "İlk yanıt Çinli firmadan geldi. Ancak sadece bu firmanın üretimi bize yetmez. Mağazalarımızda satmak için burada üretilen tüm ayakkabılara ihtiyacımız var. Üreticiden istediğimiz verimliliği artırıp fiyatı makul tutmaları" dedi.

YENİ CEO GELİYOR
Mehmet Ziylan, geçtiğimiz günlerde Ziylan Grubu'nun CEO'luğundan ayrılan Jaklin Güner'in yerine yılbaşına kadar yeni bir CEO geleceğini açıkladı. Ziylan, "Biz hem perakendeci, hem toptancıyız. Birçok markamız var. Yeni gelecek CEO'nun bunların altında ezilmemesi lazım" diye konuştu.

BMD İTHALAT RAPORU HAZIRLIĞINDA
İthalata ek vergiyle ilgili sektör ne düşünüyor?
Bahsettiğim gibi ben Ziylan Grubu adına arada kaldım. Devlet bir karar almış, bunu eleştirmek tarzımız değil. Karar, imalatı artıracaktır bu kesin. Ancak marka ekonomisi bundan zarar görebilir. Şimdi Birleşmiş Markalar Derneği ithalata getirilen ek verginin marka ekonomisini nasıl etkileyeceğine dair bir rapor hazırlıyor. Bir ay içinde sonuçlanacak. Biz de Ziylan olarak eğer istediğimiz ayakkabı çeşidinin Türkiye'de üretilme kabiliyeti varsa elbette ithalatı azaltacağız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çinliler Urfa'ya yatırıma geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN