Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın kitabı bir tık uzakta

Türkiye'nin ilk e-kütüphanesi hiperkitap.com Harvard kitaplarını eve taşıdı. Direktör Karakuş, "Sektör devlerinden ortaklık teklifi alıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 14.9.2014
Türkiye'nin ilk sanal kütüphanesi hiperkitap.com, Harvard'dan Yale'e kadar dünyanın en önemli kütüphanelerindeki eserleri Türk araştırmacıların emrine sunuyor. Şirketi kurmak için evi ve arabasını sattığını belirten Harun Karakuş yurtdışından da takip edildiğini anlattı. Girişimci, 2010'da kurulan Hiperlink adındaki şirkete uluslararası yatırımcıların da ortak olmak istediğini söyledi.

YIL SONU HEDEFİ 20 BİN KİTAP

Harun Karakuş'un hedefi, Türkiye ve dünyada basılı olan tüm eserleri internet üzerinden hizmet veren kütüphanesine taşımak. E-kütüphanede dil-edebiyat, tarih, felsefe, psikoloji, hukuk, bilgisayar, çevre, kişisel gelişim, mühendislik, ekonomi, tıp, işletme gibi 28 dalda 12 bin kitap bulunduğunu söyleyen Karakuş, yıl sonunda bu sayıyı 20 bine ulaştıracaklarını belirtti. Sitenin geliri ise kullanıcılardan değil, kitabını sisteme veren kurumlardan geliyor. Kitapları dijital hale getiren bir okuma robotu da alacaklarını anlatan Karakuş, "Böylece sanal kütüphanedeki kitap sayısını daha hızlı artırmayı hedefliyoruz. Asıl sıkıntı telif hakları. Birçok yayınevi basılı kitapların telif hakkını vermek istemiyor" diye konuştu.

HARVARD VE YALE DE ABONE OLDU
Hiperkitap e-kütüphanesine Türkiye'den 72 üniversitenin yanı sıra dünyanın en büyük üniversitelerinden Harvard ve Yale'in de abone olduğunu vurgulayan Karakuş, Türkiye'de bulunmayan birçok yayına kendileri üzerinden ulaşılabildiğini ifade etti. Hiperkitap projesinin İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından müracaat eden işletme projeleri arasında ilk sırada teşvike değer görüldüğüne dikkati çeken Karakuş, "Hiç basılı kitap bulundurmayan, Tuzla Belediyesi Kütüphanesi de bizimle çalışıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın kitabı bir tık uzakta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN