Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kamudan Corolla'ya 'yerli malı' dopingi

Adapazarı'nda üretilen Corolla, Toyota Türkiye'de hedef büyüttü. Kamuda yerli araç kullanımı şartı, yıl sonunda 28 bin adet olan satış hedefini 34-35 bin adede yükseltti

Giriş Tarihi: 15.9.2014
Adapazarlı Corolla, Toyota Türkiye'ye doping yaptı. Türkiye'de 2013'ün ikinci yarısından itibaren yerli üretilmeye başlayan Corolla, daralan pazara rağmen Toyota Türkiye'nin satış hedeflerini yukarı yönlü revize ettirdi. Kamu kurumlarına yerli araç şartı getirilmesi nedeniyle, yıl sonunda 28 bin adet olan satış hedefini 34-35 bin adete çıkardı. Pazar koşullarına rağmen Corolla ile büyük bir ivme yakaladıklarını söyleyen Toyota Pazarlama ve Satış CEO'su Ali Haydar Bozkurt, toplam satışlar içinde Türkiye'de üretilen Corolla'nın payının yüzde 55-60'a çıktığını açıkladı. Bozkurt, Corolla'nın ocak-temmuz aylarında binek otomobil pazarında 7 bin 332 adetle en çok satan model, Toyota'nın ise temmuzda en çok satılan üçüncü marka olduğunu söyledi.

MAKAM ARACI OLDU

Corolla'nın filo satışlarındaki payının da yüzde 81'e çıktığına dikkat çeken Bozkurt, şöyle devam etti: "Satışlar içinde filonun payı yüzde 8'den 22'ye yükseldi. Kamuda haziran itibarıyla yerli araç kullanımı şart koşuldu. Bu gruba yüzde 50'nin üzerinde yerlilik oranına sahip araçlar girebiliyor. Kamudaki yerli araç kullanımı regülasyonu orta ve üst düzey yöneticiler için makam aracı olarak tercih edilen Corolla'nın artık kamu kurumları tarafından da tercih edileceğini gösteriyor. Corolla'ya olan bu ilgi, yıl sonu satış hedefimizi 33-34 bin adete revize etmemizin önünü açtı."

DİZEL FİYATINA HİBRİT
Toyota, eylülde satışına başladığı Yeni Yaris ve ekimde satışa sunacağı Yeni Yaris Hybrid ile B segmentinde iddiasını artırıyor. Yeni Yaris'in fiyatı 38 bin 900 TL'den başlıyor. Yaris Hybrid ise 58 bin 500 TL'den başlayan lansman fiyatı ile dizel modeller ile aynı fiyatla satılacak. Yeni Yaris 69 bg 1.0 lt VVT-i, 99 bg 1.33 lt Dual VVT-i ve 90 bg 1.4 D-4D dizel olmak üzere 3 farklı seçeneği var. 1.5 lt hibrit motorlu Yeni Yaris Hybrid 3.6 lt karma yakıt tüketimiyle dikkat çekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kamudan Corolla'ya 'yerli malı' dopingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN