Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MASAK futbol kulüplerine gidiyor

Kulüplerin mali açıdan kendilerine çeki düzen vermeleri gerektiğini belirten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Kayıtdışılık varsa, gereken yapılacak" dedi

Giriş Tarihi: 15.9.2014
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tüm alanlar gibi futbol kulüplerinin de denetimsiz olmadığını belirterek, kulüplerin mali açıdan bir an önce kendilerine çeki düzen vermeleri gerektiğini söyledi. Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun (MASAK), söz konusu kulüplere bir ekip göndereceğini ve buralardaki parasal ilişkilerin bir süre izleneceğini açıklayan Şimşek, "Perde arkasında birileri haksız kazanç elde ediyor mu, bir kayıtdışılık var mı, bunlara bakılacak. Bir sorun tespit edilirse de gereken yapılacak" dedi.

MÜKELLEFİN YANINDAYIZ
Bakanlıkta bugüne kadar birçok konuda zihniyet devrimi gerçekleştirdiklerine işaret eden Şimşek, bunun uygulamalarından birinin de mükellefle kurulan yakın ilişkiler olduğunu söyledi. "Eskiden, 'mükellef benim ayağıma gelsin' diyen bir Maliye varken, bugün mükellefin ayağına giden bir Maliye var" diyen Şimşek, bu kapsamda kendisinin de futbol kulüpleriyle bir araya geleceğini ifade etti. Bunun için Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'la da görüşeceğini anlatan Şimşek, "Sayın Bakanımızla birlikte futbol kulüpleri ve federasyonla görüşmeler yapmayı planlıyorum. O görüşmelerde, mali açıdan tespit ettiğimiz sorunları ve bunların çözüm yollarını kendilerine ileteceğim" diye konuştu.

ŞÜPHELİ İŞLEM BİLDİRİMİ ARTIRILACAK
Spor alanında şüpheli işlem bildirimi açısından da sorunlar olduğunu aktaran Şimşek, kulüplerden MASAK'a hiçbir bildirim gelmediğini söyledi. Diğer alanlarla da birlikte yapılan bildirimlerin sayısını ve etkinliğini artırmak için bir çalışma başlattıklarını anlatan Şimşek, sözlerini şöyle tamamladı: "MASAK, şüpheli işlem bildirimlerinin kalitesini ve sayısını artırmak için sektörlerle İstanbul'da bir araya gelecek. Bankalar başta olmak üzere finans kuruluşları, kargo şirketleri, döviz büroları, spor kulüpleri, şans oyunu oynatıcıları gibi belirli sektörlerin temsilcileriyle görüşmeler yapılacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MASAK futbol kulüplerine gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN