İngiltere'den İskoçya'ya 'hayır' rüşveti

Giriş Tarihi: 17.9.2014

İskoçya Birleşik Krallık'tan ayrılma kararı için yarın referanduma gidiyor. İngiliz hükümeti 'hayır' oyu için kesenin ağzını açtı ve devletin 'yüksek düzeyde' para aktaracağının garantisini verdi

İngiltere'de bundan 307 yıl önce yapılan bir evlilik bozulma tehlikesi ile karşı karşıya. Birleşik Krallık'ın unsurlarından biri olan İskoçya ayrılıp ayrılmayacağını yarın oyluyor. İskoçya referandumunda 'evet' ve 'hayır' oylarının başabaş gitmesi üzerine İngiliz hükümetinden ilk hamle geldi. Hükümet, yüksek miktarda kamu yardımı yapacağının garantisini verdi. Refahı artırmak için para aktarılacağını belirten İngiliz hükümeti, aynı zamanda sağlık harcamalarının da artırılacağını vaat etti. Üç ana siyasi parti liderinin mutabakata vararak sunduğu anlaşma için İskoç basını "İnsanlar değişimi görmek istiyor" değerlendirmesinde bulunuyor.

30 MİLYAR $ ŞİMDİDEN KAÇTI

Referandum öncesi ülkede panik yaşanıyor. Geçtiğimiz haftalarda 30 milyar doları aşkın bir para çıkışı oldu. Şirketleri de korku sardı. Ülkenin en büyük bankalarından Royal Bank of Scotland ve Lloyd's Banking Group ile Standard Life, Scottish Life ve Aberdeen Asset Management gibi şirketler hem İskoçya'da hem de İngiltere'deki işlerinin darbe alacağını belirtiyor. Ayrıca referandumdan 'evet' çıkması haline borsada ve hisselerde de ciddi düşüşler bekleniyor. Royal Bank of Scotland (RBS), daha önce İskoçya'nın 18 Eylül'deki referandumda bağımsızlık ila n etmesi durumunda finansal kaosa sürüklenmemek için banka merkezini Londra'ya taşıyacağını açıklamıştı. İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan ayrılması halinde parasal birlikten de ayrılacağı için bu konuda adada büyük sorunlar yaşanacağı belirtiliyor. Pound'u resmi para birimi olarak kullanmasına izin verilmeyecek olan İskoçya'nın yeni bir para birimi oluşturması gerekecek. Aynı zamanda uluslararası piyasalardan borçlanması da zorlanacak. Sadece 7 milyar pound (11.35 milyar dolar) rezervi bulunan İskoçya'nın borçları nedeniyle iflas edebileceği de belirtiliyor.

2.5 TRİLYON DOLARLIK ENERJİ REZERVİ
Yapılan hesaplamalara göre İskoç hükümetinin toplam gelirleri 2015 ve 2016 yıllarında 22.3 milyar $ olacak. İskoç hükümetinin bu dönemde toplam harcaması gereken miktar ise 102 milyar $ olarak hesaplanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere'den İskoçya'ya 'hayır' rüşveti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN