Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayiye kayıtsız şartsız destek

Giriş Tarihi: 17.9.2014

Başbakan Yardımcısı Babacan, sanayinin cazibesini artırmak için kayıtsız şartsız destek müjdesi verdi. Babacan, "Önceliğimiz imalat sanayii" dedi

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, sanayi ve ihracat ağırlıklı büyüme modeliyle ilgili atılacak yeni adımların sinyalini verdi. 5'inci İstanbul Finans Zirvesi'nde konuşan Babacan, büyümede özel sektör yatırımlarının önemine dikkat çekerek, sanayi yatırımlarına kayıtsız şartsız destek vereceklerini söyledi. Büyümenin tüketim ve yatırım harcamalarından kaynaklandığına işaret eden Babacan, "Yatırım harcamaları hem bugünün hem de gelecekteki büyümenin temelinin atılması açısından büyük önem taşıyor" diye konuştu.

YENİ TEDBİRLER GELEBİLİR

Ali Babacan, son 1 yılda bu konuda arzu ettikleri tabloyu görmediklerini kaydetti. Özellikle makine-teçhizat yatırım harcamalarında sıkıntı olduğunu ifade eden Babacan, "İmalat sanayine daha çok yatırım yapılması önümüzdeki dönemde temel önceliklerimizden olacak" dedi. Babacan, bu kapsamda asıl amaçlarının Hazine'nin borçlanma faizlerinin düşürerek, yatırımcıların faiz oranlarını aşağı çekmek olacağını söyledi. Babacan, "Gerekirse başka enstrümanlar kullanılarak buna benzer adımlar atılabilir. Yatırımı ve sanayiyi daha cazip hale getirebilmek için makro ihtiyati tedbirleri daha güçlü şekilde kullanabiliriz" dedi. Zirvede konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise küresel sıkıntıların olduğunu belirterek, "Gelecek yıl için öngörülen yüzde 5'lik büyüme beklentisi aşağı yönlü revize edilebilir. Bu yıl cari açığın GSYH'ye oranı yüzde 5.7-5.8'e geriler" diye konuştu.

İNŞAATTA ÖLÇÜSÜZ RANTLARA KARŞIYIZ
Babacan, sanayicilerin inşaat sektörüne yöneldiği yönündeki eleştirileri anımsatarak, şunları kaydetti: "İnşaat, desteklediğimiz çok önemli bir sektör. Gelişmiş ülkelerde dahi milli gelirin yüzde 8'i inşaattan gelir. Sektörün kendi kuralları içerisinde düzenleme ve denetlemelerle çalışması, bir de kısa vadeli küçük kalem oynatmalarla oluşan ölçüsüz rantlar var. Bu ölçüsüz rantların oluşmasıyla ilgili eleştirilerimiz var. Ölçüsüz rantların daha kontrollü, fırsat eşitliğine dayanan ve şeffaf şekilde yönetilmesi gerekiyor" dedi.

BİN 200 EYLEMLİK PLAN
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 5 yıllık 10'uncu Kalkınma Planı'nın özel dönüşüm programları üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bu kapsamda 25 değişik program planladıkları bilgisini veren Babacan, "Yaklaşık bin 200'ün üzerinde bir eylemin 2018'e kadar takvimlendirilmesini yapıyoruz. Ekim sonu kasım başı gibi başbakanımız tarafından açıklanacak bu eylem planı Türkiye'nin detaylı bir yol haritası olacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayiye kayıtsız şartsız destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN