Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Operasyonların hedefi ekonomi

Giriş Tarihi: 18.9.2014

TESK Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kredi derecelendirme kuruluşlarına sert çıktı. Cumhurbaşkanı "Siyaseten çökertemedikleri ülkeyi ekonomi ile çökertme amacındalar" dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'deki istikrara yönelik, içeriden ve dışarıdan yapılan algı operasyonlarının bir hedefinin de ekonomi olduğunu ifade etti. TESK'in 19'uncu Genel Kurulu'nda konuşan Erdoğan, kredi derecelendirme kuruluşlarına sert sözlerle yüklendi. Erdoğan, "Bunlar siyaseten çökertemedikleri bir ülkeyi 'ekonomik olarak acaba nasıl çökertirizin' gayreti içindeler. Bunlar kendilerini acaba ne zannediyorlar. Biriyle ben başbakanken ilişkiyi kestik. Türkiye, bundan sonraki süreçte bu ikisiyle de ilişkisini keser. Çünkü bunlarla ekonomimizi büyütmedik" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu mesajları verdi:

HÜKÜMET BU TUZAKLARI BOŞA ÇIKARACAK: Türkiye'deki istikrara yönelik, içeriden ve dışarıdan yapılan algı operasyonlarının bir hedefi de ekonomi. Bu operasyonlara son 12 yılda defalarca başvuruldu. Bugün de aynı bayat senaryo uygulanmak isteniyor. Ulusal ve uluslararası medya ya da belli kredilendirme kuruluşları üzerinden Türkiye ekonomisi üzerine olumsuz değerlendirmeler yapılıyor. Hamdolsun, Türkiye bu tuzaklara da bugüne kadar düşmedi. Hükümetin yere sağlam basarak, tedbirli, temkinli ilerlemesi suretiyle bu tuzakların boşa çıkarılacağına da gönülden inanıyorum.

KENDİLERİNİ NE ZANNEDİYORLAR: Dünyanın en güçlü ekonomilerinin daraldığı, yerinde saydığı bir ortamda, Türkiye ekonomisi 2013'te yüzde 4'ü aşan bir büyüme katetti. İlk çeyrekte de büyüme yüzde 4'ün üzerinde oldu. Avrupa ülkelerinin hiçbirinde yüzde 1'i aşan büyüme olmadı. Bu kredi derecelendirme kuruluşlarından ikisi kalkıyor. Türkiye ile ilgili olumsuz bir açıklama, zorlama onun gayreti içine giriyor. Bu bir projedir. Bunlar kendilerini acaba ne zannediyorlar?

YENİ TÜRKİYE'DE ADİL BİR KALKINMA MODELİ GELECEK

REFAH ADİL DAĞILACAK: Ticaret kültürümüzde acımasız rekabet diye bir mefhum yok. Güçlünün zayıfı ezdiği, büyük balığın küçük balığı yuttuğu düzen medeniyetimizde yer bulmamıştır. Yeni Türkiye, acımasız, vahşi, vicdani olmayan bir kalkınma modeli değil; refahın, adil, vicdan terazisinde tartılmış şekilde dağıtılmasını öngörüyor.

ÇÖZÜME YÜREĞİNİZİ KOYUN: TESK olarak 10 milyonluk bir kitleyi temsil ediyorsunuz. Terörün, maddi boyutu ile en çok da esnaf ve sanatkarımıza zarar verdiğini hepiniz biliyorsunuz ve yaşıyorsunuz. Kepenk kapatmalar, esnafımıza zarar verdi. Bu sorun çözüldüğünde, anneler, babalar, gençler kadar şehirlerimiz de ticaret de bu süreçten kazançlı çıkacak. Esnafımız da bu sürecin kazananlarından biri olacaktır. Geride bırakılan 1.5 yıllık süreç, Doğu ve Güneydoğu'da ekonominin ve ticaretin ciddi manada canlanmasını sağladı.

AHİ İŞİNE, EŞİNE VE AŞINA ÖZEN GÖSTERECEK

Ne diyor Ahi Evran, 'Ahinin eli, kapısı, sofrası açık olacak. Bunun yanında gözü, dili, beli kapalı olacak.' Ahi işine, eşine yani ailesine ve aşına özen gösterecek. Kuvvetliyken affetmesini bilecek, hiddetliyken yumuşak davranmasını bilecek. Muhtaçken bile paylaşacak.

FELLİK FELLİK DÜNYAYI DOLAŞACAĞIZ

EKONOMİZİ SİZİNLE BÜYÜTMEDİK: Biz bunlarla ekonomimizi büyütmedik. Tüm esnafımızla dünyayı fellik fellik dolaşarak ekonomimizi büyüttük. Bundan sonra da aynı şekilde fellik fellik dolaşacağız, dünyanın her yerine tüm kuruluşlarımızın temsilcileri, esnafımızı alarak buralara gidecek, dolaşacak, sektörel bazda bağlantılarımızı kuracak, adımlarımızı da buna göre atacağız.

UNUTTURULANLARI HATIRLIYORUZ: Yeni Türkiye, bir yandan geleceğe yürüyüştür ama aynı zamanda o ahilik kültürü, dayanışma ve birliğin yeniden yakalanmasıdır. Yeni Türkiye derken, esasında bir yönüyle de o tarihimiz ve medeniyetimizin köklerine yüzümüzü dönüyor, unutturulanları yeniden hatırlamaya başlıyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Operasyonların hedefi ekonomi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN