Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 yıla kartsız hayat

MasterCard Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney, 10 yılda kartsız hayata geçileceğini söyledi. Nakitsiz toplumun başarılacağını belirten Güney, "2020 sonrasında bütün POS'ların temassız olması için çalışıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 22.9.2014
MasterCard Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney ile sektörü, yeni teknolojileri ve nakitsiz toplum hedeflerini konuştuk. Güney, "10 yıl sonra plastik kart taşımayacağız. Cüzdan taşımazsanız nakit de taşımazsınız. Nakitsiz toplumu başaracağız" diyor.
Türkiye'deki kart sayısı nedir?
25 milyon kredi, 35 milyon banka kartı var. Halen yüzde 40'lık kesim bankacılık sisteminin dışında. Biz kartlı ödeme sistemlerinin büyümesini istiyoruz. Özel tüketimdeki her 3 liranın 1 TL'si karttan har- canıyor. Bir çalışma yaptık, özel tüketimin tamamı karttan yapılırsa ekonomiye 3 yılda 43 milyar TL'lik verimlilik sağlanıyor. Kart kullanımı maliyet açısından da nakde göre daha iyi.
Nakitten daha mı az maliyeti var?
Evet. Herkes nakit paranın daha az maliyetli olduğunu düşünür. Ama öyle değil. Nakdi üretmenin, dağıtmanın, korumanın bankadan çekmenin maliyeti yıllık bazda 4.5 milyar TL. Kartta ise bu rakam 900 milyon TL. Ayrıca düşünün hırsızlık dahi yapılamaz.

KART KAYITDIŞINI %10'A ÇEKER

Hırsızlık için başka yöntemler bulurlar…
Düşünün, hırsız TV'yi çaldı. Kime satacak? Her şey kayıt içinde olacak. Türkiye'de şu anda kayıtdışı ekonomi yüzde 30'lar civarında. Kartlı kullanıma tamamen geçersek bu oran yüzde 10'a inecek. Devletin 15-16 milyarlık kazancı olacak. Ayrıca kart kullanımının büyümeye de yıllık 25 baz puan katkısı var.
Nakitsiz toplum ne zaman gerçekleşir?
İsveç ve Norveç gibi Kuzey Avrupa ülkelerinde artık nakit neredeyse hiç kullanılmıyor. İngiltere'de yüzde 50, ABD'de de benzer bir oran var. Türkiye kendi çapında iyi noktada. Biz de nakitsiz toplumu başaracağız. Cüzdan taşımazsanız nakit de taşımazsınız. Bence 10 yıl sonra plastik kart da taşımayacağız. 2020 sonrası için bütün POS'ların temassız olmasına yönelik de çalışmalarımız var.

SOSYAL YARDIMA KARTLI SİSTEM

Neler yapılacak?
Şu anda taksi, evdeki temizlikçi, pazar yerleri gibi alanlar dışında neredeyse nakit kullanmıyoruz. Vergi cezaları dahi artık karttan ödeniyor. Biz taksilerde de uygulama başlattık. BiTaksi projesiyle yolculuğunuz bittiğinde tek bir tuşa basıp ödemeyi yapabiliyorsunuz. İstanbul'da 4 bin araçta var. Şimdi Ankara'da uygulanacak. Bunun dışında Cafe Nero ve Yemek Sepeti'yle de anlaşmalar yaptık. Apple'ın telefon, saat, gözlükte elektronik ödemeleri hayata geçirmesi de bizi heyecanlandırdı. Bir de mesela her ay verilen sosyal yardımları da bu kapsama alabiliriz. Yani ön ödemeli kartlarla sıra bekletmeden yardımları ulaştırabiliriz.
Taksit sınırlaması sektörü etkiliyor mu?
Biz banka kartlarının kullanımının da yaygınlaşmasını istiyoruz. Kredi kartındaki ürün çeşitliliğinin banka kartında da olması için çalışıyoruz. Kredi kartında taksitle ilgili bir algı var. Ama bakın geçen yıl 100 TL'lik kartlı harcamanın sadece 30 TL'si taksitliydi. Hatta taksit sınırlamasıyla bu rakam 21-22'ye düştü. Şimdi banka kartında da taksit avantajı getirilebilir mi ona bakılıyor. Dünyada hem kredi kartı hem banka kartı var. Bizde de banka kartı cirosu kredi kart cirosunu geçmeye başladı.

TEMASSIZ KARTLA ULAŞIM SAĞLANACAK
Temassız kartlar Türkiye'de tutmadı mı?
İlk adım atıldı ama durduk. İstediğimizi elde edemedik. Tüketici için de bir katma değer yaratamadık. Çünkü tüm POS'ların sadece yüzde 4'ü temassız özelliğini taşıyordu. Dolayısıyla tüketici pek kullanamadı. Ama bütün POS'lar temassız olursa bu iş hızlanır. Yeniden bu ateşi yakarız. Yeni bir anlaşma yaptık. Mesela Türkiye'den Londra'ya gittiniz. Temassız kartla bütün ulaşım araçlarını kullanabileceksiniz. Bunu Türkiye'de de yapmaya çalışıyoruz.

E-TİCARETTE YENİ PLATFORM BEYAZ EŞYA
Elektronik ticaretin kullanımı konusunda neredeyiz?
İstediğimiz seviyeye gelmedik. "Sektör büyüdü" desek de hâlâ perakende içindeki payı yüzde 1. Bu oran, 2012 verilerine göre, Rusya'da 3, Meksika'da 2.5, İngiltere'de 10, ABD'de 8. İnternetten alışveriş yapan insan sayısı 10 milyonu geçmez. Halbuki 25-26 milyon kredi kartı, 36 milyon banka kartı var. 40 milyon kişi de internete ulaşıyor. Demek ki denklemde eksiklik var.
Güvensiz mi buluyorlar?
Bu konuda araştırmalar yaptırdık. Kimi güvenmiyor kimi ürüne dokunmak istiyor kimi istediği mağazanın ürünlerinin olmadığını söylüyor. Küçük işletmeleri de sisteme dahil etmek gerek. Ar-Ge laboratuarlarımızda internete bağlanabilen tüm cihazlar üzerinden alışveriş yapmaya olanak tanıyacak teknolojiler test ediliyor. Çok yakında cep telefonlarımızın dışında, sıklıkla kullandığımız birçok cihaz, hatta beyaz eşyalarımız üzerinden alışveriş yapabileceğiz. Geliştirdiğimiz yeni teknolojiler, yolda yürürken bile tek parmak hareketiyle alışveriş yapmaya olanak verecek.

Master Card'ın 4 yıldır düzenlediği, bugün başlayan Türkiye'nin ilk online alışveriş festivali MasterCard E-Fest konusunda da Güney, "30'un üzerinde katılımcı markanın fırsatlarını buluşturağız. Kullanıcılarımıza çeşitli sürpriz hediyeler sunacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 yıla kartsız hayat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN