Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güney Amerikalılar altına geliyor

Bu yıl 30'uncusu düzenlenecek Mücevher Fuarı'nda Irak ve Suriye'nin yerini ilk kez Güney Amerika dolduracak. 4.5 ton altın, 4.5 ton gümüş, 250 milyon $'lık pırlanta görücüye çıkacak

Giriş Tarihi: 28.9.2014
Bu yıl 16-19 Ekim tarihleri arasında Rotaforte tarafından CNR Fuar Merkezi'nde düzenlenecek İstanbul Jewelry Show, 30'uncu yılında 800 firmanın katılımıyla açılacak. Yaklaşık 4.5 ton altın, 4.5 ton gümüş ve 250 milyon dolarlık pırlantanın (çok değerli taşlar hariç) sergileneceği fuara bu yıl ilk kez Meksika'dan katılım olacağını dile getiren Rotaforte'nin Genel Müdürü Şermin Cengiz, Tunus ve Cezayir'den de iyi bir katılım beklediklerini, fuarda geçen yıla göre en az yüzde 10 ihracat artışı öngördüklerini söyledi. Bölgede yaşanan sorunlardan dolayı fuar roadshow'larını Türkiye'nin doğusuna kaydırdıklarını dile getiren Cengiz, özellikle Uzakdoğu pazarı ile İran, Umman, Katar, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Kuzey Afrrika'dan alım beklentilerinin çok yüksek olduğunu ifade etti. Geçen yıl 2.2 milyar dolar ihracata ulaşan mücevher sektörü için ABD'nin bir dönem çok büyük bir alıcı olduğunu ancak kriz sonrası Amerika'nın kan kaybettiğini, Ortadoğu ülkelerinin ise yükselişe geçtiğini belirten Cengiz, "Bu yıl sıkıntı yaşayan Suriye ve Irak'ın yerini Tunus, Cezayir ve Güney Amerika alacak" dedi.

ABD'NİN YERİNİ ÇİN ALACAK
Çin pazarının orta vadede Türkiye'den ciddi alımlar yapmasını öngördüklerini dile getiren Cengiz, Çin'in ABD'nin yerini alacağını söyledi. Cengiz, "Çin çok önemli bir pazar. Orada gelir arttıkça kaliteli ve tasarım ürünlerine talepleri artıyor. Çin'den gelen örneğin 32 AVM'si olan bir firma tek seferde 32 AVM'si için tonlarca alım yapıyor. Yani Çin'den gelen 1 alıcı 1000 alıcıya bedel. Bu da ihracat için çok önemli" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güney Amerikalılar altına geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN