Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayide kıpırdanma var

MÜSİAD'ın her ay açıkladığı SAMEKS endeksine göre eylül ayında sanayide çarklar dönmeye başladı. Başkan Nail Olpak, "Sanayide toparlanma sinyalleri alıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 1.10.2014
Seçim döneminin geride kalmasının ardından sanayi sektöründen toparlanma sinyalleri geliyor. Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (MÜSİAD) her ay sonunda açıkladığı Satınalma Müdürleri Endeksi'ne (SAMEKS) göre hizmet sektöründe ise gerileme görülüyor. SAMEKS bileşik endeksi 1.70 puanlık düşüşle 52.39 değerine inerken, hizmet sektörü endeksi 3.06 puanlık düşüşle 50.69'e düştü. Sanayi sektörü SAMEKS endeksi 1.61 puanlık yükselişle 56.54 değerine ulaşırken, üretim alt endeksi de 0.91 puanlık artışla 57.94 değerine ulaştı. Endekse göre 50 baz puan değeri sınır olarak kabul ediliyor. Eylül ayı sonuçlarını Sakarya'da düzenlenen toplantıyla duyuran MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, seçim dönemlerindeki belirsizliklerin anlatılmasının ardından sanayi sektöründen toparlanma sinyali geldiğine işaret etti. Endekste düşüş yaşandığını da ifade eden Olpak, buna karşın hiçbir endekste 50 baz puanın altına düşülmediğini aktardı.

HİZMET 10 AYIN DÜŞÜĞÜNDE
Olpak, hizmet sektöründeki firmaların hız kaybını stoklar alt endeksindeki 6.27 puanlık artışın doğruladığını aktardı. Olpak, "Hizmet endeksi, 50 olan eşik değer üzerinde seyrederek sektördeki iyimser görünüme işaret ediyor ama son 10 ayın en düşük seviyesinde. Bunda, satın alımdaki 5.93 puanlık, tedarikçilerin teslim süresindeki 3.71 puanlık ve istihdamdaki 3.71 puanlık düşüşler etkili oldu" dedi.

TOBB DEİK'İN İÇİNDE OLACAK
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Olpak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun DEİK yönetim kurulu üyeliğinden istifasına ilişkin sorusu üzerine, DEİK'teki 35 kişilik yönetim kurulu üyesinin yarıdan fazlasının bir önceki yönetim kurulunun üyesi olduğunu, ilave olarak gelenlerin de yine iş aleminin temsilcileri olduğunu söyledi. MÜSİAD'ı temsilen DEİK'in yönetim kurulu üyelerinden biri olduğunu vurgulayan Olpak, "Rifat Hisarcıklıoğlu şahsen bulunmasa da DEİK içerisinde TOBB'u temsilen biri bulunacağı bize ifade edildi" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayide kıpırdanma var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN