Geleceğin kazananı tüketici olacak

Giriş Tarihi: 14.11.2014
Geleceğin kazananı tüketici olacak

Turkcell Teknoloji Zirvesi iki günde 12 bin konuk ve 200'ü aşkın fikir önderini Haliç'te ağırladı. 20 yıllık öngörüsünü katılımcılarla paylaşan ünlü fizikçi Dr. Michio Kaku, "Geleceğin kazananı tüketici olacak" dedi

Turkcell Teknoloji Zirvesi'nin ikinci gününde, dünyanın en zeki insanlarından biri olarak kabul edilen ünlü fizikçi Dr. Michio Kaku, yaptığı konuşmada teknolojik gelişmeler sonucunda 'mükemmel kapitalizm'e doğru gidildiğini söyledi. İki gün boyunca 12 bin kişinin katıldığı zirvede büyük ilgi gören Kaku, "Her 80 yılda yeni bir inovasyon dalgası oluştuğunu görüyoruz. İlk dalga buhar makinesinin icadıydı. İkinci dalga, elektrik ve otomobille geldi. Üçüncüsü ise ileri teknolojiydi. Peki dördüncü dalga ne olacak? Biyoteknoloji ve nano-teknolojinin gelişmesiyle tüm endüstrilerin tek tek dijitalleşeceğini söyleyebiliriz" dedi.

KİLİT TEKNOLOJİ OLACAK

Kaku, tüm bunların sonucunda 'mükemmel kapitalizm'e doğru gidildiğini vurgulayarak, "Kapitalizm, malın fiyatını arztalep dengesine bağlı olarak belirler. Bu durumda kandırılıp kandırılmadığınızı, kâr marjını bilemezsiniz. Oysa teknolojinin yardımıyla, cep telefonumuzda bütün bu bilgileri, insanların o ürün hakkında ne dediğini, en uygun fiyatı bulup bulmadığınızı öğrenebilirsiniz. Yani geleceğin kazananı tüketici olacak. Ticari kapitalizmden entelektüel kapitalizme doğru gidiyoruz" diye konuştu.

GENÇLER 'ÜRETİCİ' OLDU
Turkcell Kurumsal Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş, konuşmasında genç bir maker'ı sahneye davet etti. 17 yaşındaki Kaan Göksal, işdünyasından katılımcılara hem "Maker Hareketi" hakkında bilgi verdi hem de kendi üretimlerinden örnekler gösterdi. Genç mucit, "Eskiden yoğurt kabından saksı yaparken şimdi bunları 3 boyutlu yazıcılarda basmaya başladık. Yaptığım ürünlerden biri de bir 3 boyutlu yazıcı" diye konuştu.

"AKILLI PRİZ" İLE ELEKTRİKTEN TASARRUF
Kaan Göksal'ın ürettiği bir başka ürün de elektrikten tasarruf etmeyi sağlayan "Akıllı Priz". Makineler arası iletişim (M2M) teknolojisiyle çalışan bu priz, elektrik tüketimi fiyatlarının kullanım saatine göre değişiklik göstermesi nedeniyle kullanıcıya avantaj sağlıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geleceğin kazananı tüketici olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN