, 'nın ekonomisine güveniyor

Giriş Tarihi: 18.12.2014 12:53
Putin, Rusya'nın ekonomisine güveniyor

, yıllık basın toplantısında şu an yaşadıkları ekonomik sıkıntıların en fazla iki yıl devam edeceğini fakat daha sonra hızlı bir biçimde toparlanacaklarını söyledi.

Bütçesinin yarıdan fazlası petrol ve doğalgaz gelirlerine dayanan 'da petrolün 60 doların altına düşmesi ekonomiyi vurdu. Petroldeki düşüş ve yaptırımların ardından rubledeki değer kaybını önlemek için bu sene 80 milyar dolar satan Rusya Merkez Bankası, faizi yüzde 10,5'ten 17'ye yükseltti. Buna rağmen dolar 80 rubleyi aşarak rekor kırdı. Rus ekonomisinde 26 yıldır böyle hareket görülmezken, Rus Borsası, yüzde 10 düşerek ülkeyi 1998'deki kriz yıllarına geri götürdü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir , ekonomide yılsonu değerlendirmesi yaparak son gelişmeleri değerlendirdi.

RUSYA MERKEZ BANKASI GEREKENİ YAPIYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, rubledeki sert değer kaybının ardından düzenlediği basın toplantısında, "Rusya Merkez Bankası ve hükümet uygun adımları atıyor" açıklamasında bulundu.

KIRIM'IN BEDELİ DEĞİL, YÜKSELMEMİZİN BEDELİ

Batı'nın kendini imparatorluk diğerlerini de kendilerinin tebaası sandığını anlatan Putin, "Ekonomimizde yaşananlar Kırım'ın bedeli değil, devlet olarak yükselmemizin bedeli" dedi.

DAHA FAZLA ZORLUKLARLA KARŞILAŞILABİLİR İTİRAFI

Rusya'nın daha fazla zorlukla karşılaşabileceğini ifade eden Putin, finansal istikrar için yeni adımlar atabileceklerini söyledi. Putin, ekonomik sorunlara dış faktörlerin neden olduğunu ifade etti. Rus Lider toplantı boyunca gazeteciler karşısındaki rahat tavırlarıyla dikkat çekti.

ŞU ANKİ DURUM EN FAZLA İKİ YIL SÜRER, SONRA GEÇER

Putin, Rus ekonomisinin ilk 10 aylık dönemde yüzde 0.6-0.7 büyüdüğünü belirtti ve "Şu anki durum iki yıl boyunca devam edebilir ekonomi daha sonra hızlı toparlanır" dedi.

DÖVİZ REZERVLERİ ZİYAN OLMAYACAK

2014 yılında merkezi bütçenin fazla vermesi yönünde bir beklenti içinde olduklarını kaydeden Putin, Rusya Merkez Bankası'nın döviz rezervlerini ziyan etmeyeceğini söyledi. Putin dalgalanmalara karşı Rusya'nın gelirlerinin arttığını dile getirdi ve "Şu andan sonra rublede değer artışı kaçınılmaz" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin, Rusya'nın ekonomisine güveniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN