Türkiye noodle ve suşiyi çok sevdi

Giriş Tarihi: 21.12.2014
Türkiye noodle ve suşiyi çok sevdi

Türkiye, evden yemek siparişinde paket sayısını artırıyor. 'nin araştırmasına göre bu yıl en çok talep artışı suşi ve noodle'da gerçekleşti

Bu yılı yaklaşık 50 milyon porsiyon yemek siparişiyle kapatmaya hazırlanan , Türkiye'nin yeme-içme alışkanlıklarına ışık tutan bir inceleme gerçekleştirdi. 3.2 milyon üyenin sipariş bilgileri ışığında hazırlanan çalışmaya göre, Türkler en çok hamburger ve kebap tercih ediyor. En fazla talep gören yiyecek, yıllık satış adedini 2.5 kat artıran suşi. İstanbul dışındaki illerde ise müşteri talebinin en çok arttığı yemek noodle olarak belirlendi. Yemeksepeti, bu yıl 12 bin restoranda hazırladığı yemekleri 3 milyon farklı adrese gönderdi. Yemeksepeti.com'un CEO'su Nevzat Aydın'la markanın 2015 hedeflerini konuştuk.
Bu yıl ne kadar büyüdünüz?
Geçen yılı yüzde 53'le bitirmiştik. Bu yılı ise yüzde 50 büyümeyle kapatacağız. Yemeksepeti bizim sosyoekonomik çevremizde biliniyor ama rakamlara baktığınızda paket servis pazarının internete taşınmış kısmı yüzde 12-13. Üç yıl içinde Türkiye'nin sipariş verilmeyen yeri kalmayacak.
Doğu'da en çok ne tercih ediliyor?
3 liraya dürüm siparişi de veriliyor, 1.5 milyon liraya suşi siparişi de. Benim hatırladığım en yüksek sipariş 4 milyonluk suşiydi.
Günlük siparişiniz ne kadar?
Günde toplam sipariş sayısı 90 bin civarında. Türkiye'de günde 1 milyon paket servis işlemi yapılıyor. Biz bunun yüzde 8-9'unu gerçekleştiriyoruz.

DOĞU AVRUPA'YA AÇILMAK İSTİYORUZ


Yurtdışındaki büyüme planınızı anlatır mısınız?
Yunanistan'la Avrupa'ya adım attık. Önümüzdeki dönem için Doğu Avrupa ülkelerine bakıyoruz. Belki biraz geleneksel olacak ama uçakla üç dört saatte gidebileceğimiz yerleri pek tercih etmiyoruz. Daha yakın coğrafyaya odaklandık. Yurtdışındaki büyüme hızı daha küçük operasyonlar olduğu için Türkiye'ye göre daha hızlı.

8 ÜLKEDE VAR

Yemeksepeti'nin yurtdışı markası Foodonclick.com, 2 binden fazla restoranla Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Umman, Suudi Arabistan ve Lübnan'da hizmet veriyor. Yemeksepeti, online yemek siparişinde Yunanistan'ın pazar lideri Clickdelivery.gr ve Ürdün pazar lideri ifood.jo'ya yaptığı yatırımla, servis verdiği ülke sayısını 8'e yükseltti. Şirket kendi alanında Birleşik Arap Emirliği, Katar ve Ürdün'ün en büyüğü konumunda.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye noodle ve suşiyi çok sevdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN