Vergi borcu sorgulama ve yapılandırma nasıl yapılır?

TC kimlik no ile vergi borcu sorgulamak internet kanalıyla artık oldukça basitleşti.

Giriş Tarihi: 29.12.2014 12:00
Vergi borcu sorgulama ve yapılandırma nasıl yapılır?
Devlete olan vergi borçları artık internetten basit bir şekilde öğrenilebilecek. Bu sorgulama sayesinde kolayca devlete vergi borcunuzun olup olmadığını, varsa ne kadar olduğunu ve hangi nedenden dolayı olduğunu kolaylıkla öğrenebilme olanağınız bulunmaktadır.

Vergi Borcu Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır?

Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı, internet vergi dairesi sitesi üzerinde bir uygulama hizmete sunmuştur. Bu uygulamaya alt kısımdaki bağlantı aracılığı ile de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu uygulama ile vergi borcu sorgulama işlemi için T.C. kimlik numaranızı ve nüfus cüzdan seri ve numarasını girmeniz gerekmektedir.

Bu bilgileri girdikten sonra ise annenizin/babanızın/eşinizin/ çoğunuzun kimlik numarasını ya da annenizin kızlık soyadının ilk ve ikinci harflerini girmeniz gerekmektedir. Güvenlik kodunu da girdikten sonra vergi borcu sorgulama uygulaması ile devlete vergi borcunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu uygulama ile aynı zamanda da alacağınız sonuçlar Gelir İdaresi Başkanlığı sistemi ile paralel olarak çalışması sayesinde güncel sonuçlar olacaktır.

Plakadan Araç Borç Sorgulama

Günümüzde internetin geniş bir ağa sahip olmasıyla birlikte tüm işler daha da kolaylaştı bu nedenle artık internet sayesinde plaka ile araç ceza sorgulama işlemleri de artık çok kolay.

İnternet üzerinden borç sorgulama işlemlerinizi kolaylıkla yapabilme imkanına sahip olabilirsiniz.Borcunuzu öğrenmekle kalmıyor aynı zamanda borcunuzu ödeme kolaylığına da kavuşuyorsunuz.Sizlere aracınıza yada size kesilen trafik cezalarını nasıl öğreneceğinizi ve bu cezaları nasıl ödeyeceğinizi bu sayfada anlatmaya çalışacağız. ortamdan trafik ceza sorgulama uygulamasına giriş yapmanız gerekmektedir. Trafik cezası sorgulama işlemi için ad-soyad, T.C kimlik no ve doğum yılı bilgilerinizi sistem sizden talep etmektedir. Artık sizde sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Teknoloji çağında yaşadığımız bu dönemde artık terafik cezası sorgulama işlemlerinizikolayca halledebilirsiniz.Size ve aracınıza ne kadar ceza kesildiğini öğrenebilir ve kredi kartı ile ödeme yapma kolaylığından yararlanabilirsiniz.Sizlere konu hakkında aşağıda geniş bilgi vereceğiz.

İnternette sisteme giriş yaptıktan sonra açılacak olan sayfada karşınıza Trafik Ceza butonu çıkacaktır.İşleminize başlamak için " Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme" butonunu işaretleyiniz.Karşınıza çıkacak sayfa da girmeniz gereken bilgiler aracın plakası, araç sahibinin TC kimlik no veya vergi numarası ve aracın tescil tarihidir. (aracın trafiğe çıkış tarihidir.) Tescil tarihi 2.el araçlar için noter satış sözleşmesindeki satış tarihi veya araç ruhsatı üzerinde yazan tarihtir. Plaka sisteme yazılırken bitişik şekilde yazılmalıdır.Tamam tıkladıktan sonra araca ait mükellef bilgileri, aracın varsa Motorlu Taşıtlar Vergisi borçları, araca kesilen Trafik Cezaları bilgileri, yapılan vergi ve ceza tahsilat bilgileri ve Beyanlı Trafik Cezası Ödeme gibi uygulamalar çıkmaktadır.

Aracınıza ceza yazılmış ise ceza bilgileri butonuna bastığınız öğrenebilirsiniz. Ceza durumunuz varsa ödeme yapmak için trafik cezasının sol baş tarafında bulunan "seçiniz" şıkkını işaretleyiniz. Şeçimi yaptıktan sonra karşınıza çıkacak " Kredi Kartı ile Ödeme" butonu tıklayınız. Bu butona basarak kredi kartı bilgilerini gireceğiniz sayfa karşınıza çıkacaktır. Kredi kartı bilgilerini girerken cep telefonunuz yanında olması sizin yararınıza olacaktır. Çünkü sistem size bankanızın cep telefonunuza yolladığı şifreyi girmenizi isteyecektir. Ödeme işlemini gerçekleştirdikten sonra internet vergi dairesi üzerinden ödeme yapabilir makbuzunuzu alabilirsiniz
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vergi borcu sorgulama ve yapılandırma nasıl yapılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN