Fethullah Gülen sahtecilikten sınırdışı edilecek

Giriş Tarihi: 31.12.2014 09:27 Güncelleme Tarihi: 31.12.2014 10:01
Fethullah Gülen sahtecilikten sınırdışı edilecek
Paralel Yapı soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan örgüt lideri Fethullah Gülen'in ABD'de barınması artık çok zor. Pasaport başvurusunda hile yaptığı ortaya çıkan Gülen'in, Green Card başvurusunda da sahteharlık yaptığı ortaya çıkarsa, sınırdışı edilecek.

Yeşil pasaportu iptal edilen ve bu karar Danıştay tarafından onanan Fethullah Gülen, ABD tarafından sahtecilik suçundan tutuklanarak sınır dışı edilebilir. ABD yasalarına göre belgede sahtecilik yapmak ağır suç.

FETHULLAH GÜLEN DE O LİSTEYE GİRDİ


Paralel yapının başı Fethullah Gülen hakkında mahkeme yakalama kararı çıkarırken ABD'nin iade edip etmeyeceği tartışılıyor. ABD yasalarına göre vize alırken ve green card başvurusunda bulunurken kandırmaya yönelik belge vermek ağır bir suç ve sınır dışı edilmeyle sonuçlanıyor. Gülen'in ABD'deki okullarına giden öğretmenlerinde benzer sahtekarlıklar yaptığı davalara yansıdı.

Fethullah Gülen yine takiye yaptı-TIKLAYIN


Fethullah Gülen "1996 İllegal Göçmenlik Reform ve Göçmen Sorumluluğu Yasası" kapsamında sınır dışı edilebilir.

İKİ OLASILIK DA OLABİLİR

14 Aralık operasyonlarının ardından terör örgütü kurmak ve lideri olmak suçlamasıyla Amerika'dan iadesinin talep edilmesi beklenen paralel yapının başı Fethullah Gülen'in hukuki durumu iki olasılık üzerinde duruyor. İşte sürecin geçmişi ve o olasılıklar:

Eski TSK imamına görev verdi, Kanada'ya kaçıyor-TIKLAYIN


1996 YASASI DEVREYE GİREBİLİR

ABD'de bu konulara ilişkin yasa ise 1996 İllegal Göçmenlik Reform ve Göçmen Sorumluluğu Yasası (IIRIRA.) Bu yasa belirli bir süre ABD'de kaldıktan sonra Amerikan vatandaşı olanları da kapsıyor.

Tutuklanarak gönderiliyor

Süreç içerisinde 'Bireysel Duruşma' adı verilen ikinci bir duruşma gerçekleştiriliyor.

'Bireysel Duruşma'da hem sanık hem de varsa sanığın şahitlerini ayrıca Amerikan İç Güvenlik Ofisi sorguluyor ve gerekli görüldüğü hallerde Ofis kendi şahidini de duruşmaya dahil edebiliyor. Eğer sanık hakkında sınır dışı etme kararı çıkarsa kararın verilmesinden 30 gün içerisinde bu karara itiraz ederek 'Göçmenlik Bürosu Temyiz Dairesi'ne taşıyabiliyor. Sanık buradan da olumlu cevap alamazsa tutuklanarak sınır dışı ediliyor.

Fethullah Gülen için mi yapıldı?-TIKLAYIN

Fethullah Gülen hakkında yakalama kararı çıktı-TIKLAYIN
FBI soruşturması altında

Paralele bağlı ABD'de bulunan çok sayıda okula Türkiye'den giden öğretmenler de birçok defa FBI ile ABD Çalışma ve Eğitim Bakanlıkları'nın soruşturmalarını geçirdiler ve haklarında davalar açıldı. ABD'deki Gülen okullarına giden Türk öğretmenler hakkında soruşturmalar başlatmıştı. FBI soruşturmaları ise bu okullarda çalışmak üzere vize alınan öğretmenlerin maaşlarının bir kısmını paralele aktarıyor oldukları iddiası yönündeydi. Böylesine bir tutum da Amerikan Vergi Yasası'na göre suç teşkil etmekte.

Bu kişiler H1-B vizesinde öylesine büyük bir hilekarlığa başvurdu ki sadece 2009 yılı içerisinde Gülen okulları, 684 kişiye H1-B vizesi aldırırken, aynı yıl Google yalnızca 440 kişiye H1-B vizesi aldırabilmişti.

Amerikan hükümetiyle davalık oldu

Gülen 1999 Mart'ından bu yana ABD'de yaşadığı için yasa kapsamına giriyor.

2008 yılında Göçmenlik Ofisi'ne Green Card başvurusunda bulunan Gülen kendisinin "Olağanüstü yetenekleri olan yabancı eğitimci" sıfatıyla ABD vatandaşlığına elverişli olduğunu iddia etmişti. Gülen ilk başvurusunda kendisine Green Card verilmeyince Göçmenlik Büro'suna dava açmıştı.

ABD hükümetiyle fiilen davalık hale gelen Gülen'e karşı Amerika Birleşik Devletleri'ni dönemin İç Güvenlik Bakanı Michael Chertoff savunmuştu. Chertoff Doğu Pensilvanya Bölge Mahkemesi'nde görülen davada Gülen'in evraklarında hile yapıldığını ve iddia ettiği niteliklere sahip olmadığını iddia etmişti.

Akşam
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fethullah Gülen sahtecilikten sınırdışı edilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN