Akbabalar üşüştü pes etti

Merkez'in sinyali üzerine a hücum eden hedge fonlar kuru 2.45 TL'ye taşıdı. Dün 2.5 milyar $'lık işlem yaptılar. Başçı "faiz indiriminde temkinli olacağı" mesajını verip blöfe boyun eğdi

Giriş Tarihi: 31.1.2015
Akbabalar üşüştü pes etti
'nın 4 Şubat'ta olağanüstü toplanıp faizi indireceği sinyali üzerine hedge fonlar a hücum etmeye başladı. ABD, Londra ve Cayman Adaları'nda kurulu fonlar 4 günde aracı bankalar üzerinden 3 milyar dolarlık alım yaptı. Dün ise sabahtan itibaren 2.5 milyar işlem gerçekleştiren fonlar, doları 2.45 TL'ye çıkardı. Yatırımcılara 'Yabancılar Türkiye'den çıkıyor' izlenimi yaratmak isteyen fonlar, aldıkları dolarları yüksek fiyattan tekrar satıyor. Bankacılar, içeride hedge fonlara Akbank ve Garanti'nin aracılık ettiğini, yerlilerden de Yapı Kredi'nin alım yaptığını belirtiyor.

ERDOĞAN AÇIKLADI: FAİZ ÇARPIKLIĞI SONA ERECEK - TIKLAYIN

BAŞÇI'YA AÇIK TEHDİT

Doları yükselterek Merkez Bankası'nın konusunda elini bağlamaya çalışıyor. Bu fonlar, ABD ve Avrupa'da faizlerin negatif olması nedeniyle, Türkiye gibi faizin yüksek olduğu ülkeleri kaybetmek istemiyorlar. Nitekim dün Rusya Merkez Bankası faizi 2 puan indirirken, ruble yüzde 2.5 değer kaybetti. Faiz indirimi beklenen Avustralya'da da para birimi 5.5 yılın en düşüğünde.

MERKEZ ÜZERİNDEN YENİ OPERASYON MU? - TIKLAYIN

BLÖFÜ GÖREMEDİ

Hedge fonların döviz blöfünü göremeyen Merkez Bankası paniğe kapılarak erken pes etti. Saat 16.41'de bir açıklama yaparak, "Yakın dönemde gözlediğimiz piyasa hareketleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) öngördüğü faiz indirim sürecinin temkin düzeyiyle uyumlu değildir. TCMB bütün politika araçlarını enflasyonda bu ay belirginleşecek düşüşün kalıcı olmasını sağlamak amacıyla kullanmaya devam edecektir" dedi. Yani satır arasında faizi indirirken temkinli davranacağı mesajını verdi. Bu açıklamanın ardından dolar gevşeyerek 2.4437'den 2.4235'e kadar indi.

DOLARDA BİR TARİHİ REKOR DAHA - TIKLAYIN

MEDYA AYAĞI HAREKETE GEÇTİ
Lobinin yayın organları Financial Times ve Wall Street Journal da ara toplantının iptal edilmesi gerektiğine yönelik haberler yayınlamaya başladı. İngiliz FT, Merkez Bankası'nın enflasyon hala yüksek iken para politikasını "gevşetmesi", izahı "zor" bir adım olarak nitelendirdi. WSJ ise Commerzbank'ın analistlerin Simon Quijano-Evans ve Tatha Ghose'un görüşlerine yer vererek ani bir döviz oynaklığı durumunda toplantının iptal edilebileceği mesajını verdi.

BU FİLMİ DAHA ÖNCE DE İZLEDİK
Dövizin yükselmesinde Merkez Bankası'nın izlediği hatalı strateji de etkili oldu. 20 Ocak'taki toplantıda faiz indirimini yarım puanda tutan Merkez Bankası, 4 Şubat tarihini vererek adeta 'elini belli' etti. Başçı'nın hamle yapacağını gören piyasa oyuncuları bu aracı etkisiz hale getirmek için harekete geçti. Dolar tehdidiyle indirimin boyutunu aşağı çekmeye çalışıyorlar. Bu operasyonun benzeri 2014'te de yaşanmıştı. Doların 27 Ocak'ta 2.39 TL'ye çıkması üzerine 28 Ocak'ta olağanüstü toplanan Merkez Bankası faizi 5.5 puan yükseltmişti. Dolar operasyonu ile amacına ulaşan lobi, daha sonra kuru 2.06 TL'ye kadar çekmişti.

DOLARLA KORKUTMAYA ÇALIŞMASINLAR
Faizin maliyetinin gelecek nesle teslim edilecek Türkiye ekonomisinin yarınına ihanet olacağını sık sık vurguladığını hatırlatan AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Bülent Gedikli, faiz ve ithalat odaklı ekonomi yapılarına karşı olması ve üretime, sanayiye dayalı ekonomiyi savunma çabasının, ideolojik diye etiketlenip etkisizleştirmeye çalışıldığını söyledi. Bunu yapanın da "faiz ve ithalat tetikçileri" olduğunu vurgulayan Gedikli, "Onlarla savaşımız devam ediyor" dedi. Bülent Gedikli, bazılarının da ülkeyi dolar kuru ile korkutmaya çalıştığını belirterek, sadece dolara değil, sepet kura bakmak gerektiğini söyledi. Gedikli, "Büyüme konusunu gündemimize tekrar kalın harflerle yazmaya başlamalıyız" diye konuştu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kurdaki yükselişin Türkiye'de faiz indirimi beklentileri üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacağını söyledi. Zeybekci, Türkiye'nin faiz indiriminde çok geciktiğini, herhangi bir gelişme beklenmeden derhal indirim kararının alınması gerektiğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akbabalar üşüştü pes etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN