Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anzaklardan THY'ye 'direkt uçun' talebi

2015'i 'Türkiye yılı' ilan eden Avustralya nisanda Çanakkale'ye çıkarma yapmayı planlıyor. Anzaklar akın için THY ile direkt uçuş görüşmeleri yapıyor

Giriş Tarihi: 13.2.2015
Anzaklardan THY'ye 'direkt uçun' talebi
Sağlıktan turizme, eğitimden spora kadar pek çok farklı alanda ikili ticaret için Türkiye'ye gelen Avustralya'nın at yarışlarıyla ünlü eyaleti Victoria'nın işadamları Türk meslektaşlarıyla buluştu. Victoria Eyaleti Ortadoğu, Afrika ve Türkiye'den Sorumlu Hükümet Temsilcisi John Buttler, "Türklerle tarihsel bir bağımız var. Şimdi bunu ticarete dökmek istiyoruz. İstanbul'da bir ofis açmaya hazırlanıyoruz. Türkiye ofisi ile 1.6 milyar Avustralya doları olan karşılıklı ticaret hacmi, daha da yukarılara taşınacak" diye konuştu.

İŞBİRLİĞİNİ BEKLİYORLAR
THY ile görüşme halinde olduklarını dile getiren Buttler, "Türkiye'nin büyüme hızı müthiş. Bu büyümeye daha fazla seyirci kalamazdık. THY Avustralya'ya direkt uçmuyor. THY çok büyük bir firma, dolayısıyla direkt uçuşlar için işbirliği görüşmeleri yapıyoruz" dedi. Bu yıl Türkiye'de Avustralya, Avustralya'da ise Türkiye yılı olduğunu vurgulayan Buttler, "Bu yüzden daha fazla Avustralyalı Çanakkale'ye gelmek isteyecek. Bu noktada THY ile direkt uçuş için görüşmeler yapılıyor. Olumlu sonuçlanırsa binlerce Anzak Çanakkale'ye gelecek" şeklinde konuştu.

TJK İLE DE GÖRÜŞTÜLER
Türkiye Jokey Kulübü (TJK) ile de at aksesuvarları, hipodrom gibi konularda işbirliği görüşmeleri yaptıklarını dile getiren Buttler, "Melbourne'de çok fazla Türk öğrenci var. Karşılıklı işbirliği fırsatlarına bakıyoruz. Ayrıca iki kez olimpiyatlara ev sahipliği yapmış bir ülke olarak stad ve hipodrom altyapısı konusunda kendimizi çok geliştirdik. Türkiye'de bu alanda faydalı olabiliriz" dedi. İşadamlarıyla toplantıya katılan Demsa'nın sahibi Demet Sabancı Çetindoğan da Avustralyalılarla TV kanalı projesi için konuştuklarını belirtti. Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu ise "Avustralya'ya beyaz eşya satıyoruz. Çok başarılı bir operasyon. Buradaki işimizi büyütmek istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anzaklardan THY'ye 'direkt uçun' talebi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN