Bağ-Kur prim borcu sorgulama işlemleri

Giriş Tarihi: 12.3.2015 10:51
Bağ-Kur prim borcu sorgulama işlemleri

SGK, GSS VE BAĞ-KUR prim borçlarınızı online olarak kolayca sorgulayabilirsiniz. Borç sorgulama işlemleri hakkında detaylı bilgi haberimizde!

Elektronik ortam aracılığı ile işlem yapabileceğiniz, SGK borç sorgulaması sistemi ile, prim borcunuzun olup olmadığını, var ise ne miktar olduğunu öğrenebilirsiniz. SGK borç sorgulama işleminizi, ister E-Devlet şifresi ile E-Devlet uygulaması üzerinden, isterseniz de şifre kullanmaya gerek duyulmadan, online tahsilat uygulaması üzerinden yapabilirsiniz.


Biz bu yazımızda daha çok, online tahsilat yöntemi ile yapılan SGK borç sorgulamasından bahsedeceğiz. Çünkü, online tahsilat yöntemi daha pratik ve daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat E-Devlet şifresi kullanılarak yapılan SGK borç sorgulamasına da kısaca değinmek istedik. Buna göre, E-Devlet uygulaması aracılığı ile e-devlet şifresi kullanılarak yapılan SGK borç sorgulaması yapmak için; E-Devlet web adresine giriş yapınız. Ardından açılan sayfada yer alan, T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi bölümlerini doldurarak borç sorgulamanızı başlatabilirsiniz.

Yazımıza, online tahsilat yöntemi ile yapılan SGK borç sorgulama işlemini anlatarak devam edelim. Online tahsilat yöntemi ile şifre kullanılmadan yapılan SGK borç sorgulama işlemi aşağıda anlatıldığı şekildedir;

Öncelikle, Online Tahsilat internet adresine giriş yapınız.
Burada açılan sayfada 'web tahsilat' başlığı ile düzenlenmiş bir tablo göreceksiniz.
Bu tabloda ise, 'borç sorgulama' başlığı ile düzenlenmiş bir bölüm bulunmaktadır.
Bu bölümler, 'sorgu türü', 'sorgu tipi', 'sicil no', 'güvenlik kodu' şeklinde düzenlenmiş olan alanlardan oluşmaktadır.
Daha sonra, 'sorgu türü' yazan bölümünü, bağlı olduğunuz kuruma göre doldurunuz. Yani SSK (4A), BAĞ-KUR(4B) ve Emekli Sandığı (4C) kurumlarından bağlı olduğunuz kurumu seçiniz.
Burada yer alan 'sorgu tipi' yazan bölümü de, yine bağlı olduğunuz kuruma göre seçiniz.
Devamında, bu bölümleri istenilen bu bilgileriniz ile doldurunuz.
En son işlem olarak da 'borç sorgula' yazan seçeneğe tıklayınız.
Böylece SGK borç sorgulamanızı online tahsilat yöntemini kullanarak yapmış olursunuz.

SGK borç sorgulamanızın dışında, Genel sağlık Sigortası borç sorgulamanızı da yapmak istiyorsanız, bu bölümde bulunan 'diğer ödemeler' seçeneğini tıklayınız. Daha sonra, 'sorgu tipi' seçeneğine 'GSS prim' başlığını seçiniz. Daha sonra, tıpkı SGK borç sorgulama işleminde olduğu gibi, T.C. kimlik numaranızı ilgili bölüme doldurunuz. Ardından, sayfada yer alan ve kutucuk içinde bulunan güvenlik kodunu ilgili bölüme yazınız ve GSS borç sorgulamanızı tamamlayınız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağ-Kur prim borcu sorgulama işlemleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN