Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Katma değere dernek gücü

Giriş Tarihi: 14.3.2015
Katma değere dernek gücü

Türkiye'nin Ar-Ge ve inovasyon odaklı sivil toplum kuruluşu olarak öne çıkan "Katma Değer Hareketi Derneği" faaliyete başladı. Derneğin kurucularından Begüm Özdoğularlı, "Katma değeri yüksek insan kaynağı ve üretim kalitesine ulaşmak şart" dedi

İş dünyası, Türkiye'nin Ar-Ge ve inovasyon odaklı ilk sivil toplum kuruluşu (STK) için kolları sıvadı. Genç girişimciler, aile firmalarının yeni kuşak temsilcileri, kadın girişimciler, farklı sektörleri temsil eden ihracatçı birlikleri ve STK başkanlarının öncülüğünde "Katma Değer Hareketi Derneği" kuruldu. Resmi kuruluş İstanbul'da gerçekleştirildi. Derneğin kurucularından Begüm Özdoğularlı, bu oluşum için ülkenin önde gelen akademisyen ve sektörel STK temsilcileriyle bir yılı aşkın süredir çalıştıklarını söyledi. 2023'te 500 milyar dolarlık ihracat hedefi koyan Türkiye'nin bu hedefe ulaşılabilmesi için sanayi, bilişim, turizm ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmaların katma değeri yüksek insan kaynağı ve üretim kalitesine ulaşmak zorunda olduğunu belirten Özdoğularlı, "Nicelikte büyük nitelikte ise düşük bir ürün ve hizmet ülkenin kalkınmasını ileriye değil geriye götürecektir" diye konuştu.

DESTEK OLACAĞIZ
Özdoğularlı, dernek kurucu üyelerinin önce kendi şirketlerinde daha sonra görev aldıkları sivil toplum kuruluşlarında başarılara imza atmış olan kişilerden oluştuğunu belirterek, şöyle konuştu: "Üniversite öğrencilerinden şirketlerin profesyonel çalışan kadrolarına, ulusal ve uluslararası sektörel derneklerden sanayi ve ticaret odalarına kadar her tüzel ve gerçek kişinin hedeflerine ulaşmasında rol alacağız." Kişinin önce kendine sonra temsil ettiği şirket veya kuruma değer katması için çalışmalar yapacaklarını ifade eden Özdoğularlı, şöyle devam etti: "Bir firmanın sadece ihracat oranını artırması o ülkeye sağladığı katma değerin artması anlamına gelmiyor. Katma değerinin artması firmalarda çalışan kadın sayısına, iş güvenliği kurallarına uygunluğun önemsenmesi gibi etkenlere de bağlıdır."

45 KURUCU ÜYESİ VAR
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkcıoğlu, Kimya İhracatçı Birliği Başkanı Murat Akyüz, TİM Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Burhanoğlu, TÜGİK Başkanı Erkan Güral, Dudullu Organize Sanayi Başkanı Murat Önay, Florance Nightingale Hastanesi Genel Sekreteri Ümit Utku, Çimento İhracatçılar Birliği Başkanı Ali Özinönü gibi isimlerin yüksek istişare kurulunda görev aldığı dernek 45 kurucu üyesiyle, X ve Y kuşağının önderlerini bir araya getirmesiyle de ayrı bir değer yaratacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katma değere dernek gücü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN