Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni Türkiye'nin gurur projesi

Giriş Tarihi: 28.3.2015
Yeni Türkiye'nin gurur projesi
Türkiye'nin dışa bağımlılığını bitirecek dev projelerden biri daha bugün 'vira bismillah' diyor. Yaklaşık 2 yıl önce İstanbul Denizcilik'te yapımına başlanan ve 100 milyon euroya mal olan "MTA Turkuaz" adlı sismik araştırma gemisi büyük ölçüde tamamlandı. Denize bugün indirilecek, yüzde 100 yerli tasarım MTA Turkuaz'ın yapımında bin işçi görev yaptı. Kara çalışmaları tamamlanan ancak denizdeki montaj işlemleri yaklaşık 1 yıl daha sürecek dev gemiyi sizler için inceledik. Yeni Türkiye'nin gururu olan MTA Turkuaz, stratejik açıdan önemli hamleler kazandıracak. Teknolojik donanım açısından dünyada bir numara olacak sismik araştırma gemisi, tamamlanır tamamlanmaz MTA'ya teslim edilecek. MTA Turkuaz, yapımında çalışan işçilerin de göğsünü kabarttı.

YÜZDE 100 YERLİ

Gemiyle ilgili yetkililerden bilgi alırken yanımıza yaklaşan işçilerden biri, "Tuzla'dan tüm dünyaya selam olsun. Artık kendi göbeğimizi kendi elimizle keseceğiz" diyerek yaşadığı mutluluğu dile getirdi. İstanbul Denizcilik Gemi Sanayi Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlkem Şahin ise "Yeni Türkiye'nin vizyonuna uygun önemli bir adım atıldı" dedi. Yüzde 100 yerli tasarım olan sismik geminin teknolojik donanımını, bilimsel araştırmalarını ve sistemlerini Aselsan ile Gate Elektronik yapıyor. Gemi üç boyutlu arama yaparken, deniz tabanında zemin durumuna göre 27 kilometre altındaki kaynakları, deprem, fay hattı hareketliliğini de tespit etme yeteneğine sahip olacak. Deniz altının röntgenini çekecek gemi sismik, jeofizik, jeolojik, jeoteknik, batimetrik, hidrografik, oşinografik, hidroakustik araştırma, depremler, genel jeoloji, uygulamalı jeoloji, çevre jeolojisi ve yer bilimleri ile ilişkili diğer bilim dallarının da araştırma projelerini gerçekleştirme, örnekleme ve veri toplama çalışmalarını gerçekleştirme yeteneğine sahip olacak. Petrol ve gaz araştırmaları ile derin jeolojik yapıların araştırılmasında kullanılabilecek. Denizaltı arkeolojik çalışmaları da yapılabilecek. Gemide ayrıca 12 tonluk bir helikopterin gece gündüz inip kalkacağı bir platform da yer alıyor. Gemi, özel sektör kuruluşları veya üniversitelere de hizmet verecek.

BİZE CESARET VERİYOR
İstanbul Denizcilik'in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlkem Şahin, "Bu proje 'Yeni Türkiye' vizyonuna uyan büyük bir adımdır. Milli imkânlarla üretilmesinin yanı sıra kullanıcı personelin milli olması, ömrü boyunca milli imkânlarla bakım, tutum ve idamesinin yapılacak olması bizi cesaretlendiriyor" dedi.

KUTUPTA DA ARAMA YAPACAK
50 personelin görev yapacağı gemi, 86 metre boyu, 23 metre genişliğinin yanı sıra sismik operasyon kabiliyeti, ekipman ve laboratuvar imkânlarıyla RV Barbaros Hayreddin Paşa'yı geride bırakacak. Geminin denize indirilme törenine Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Türkiye'nin gurur projesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN