Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başçı:Türkiye ekonomisi güçlü büyüyecek!

Başkanı , Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının 83. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısında konuştu.

Giriş Tarihi: 9.4.2015 15:53 Güncelleme Tarihi: 9.4.2015 17:06
Başçı:Türkiye ekonomisi güçlü büyüyecek!
Başçı, "Gıda enflasyonu konusunda ümitliyim. Bu ay sonunda enflasyon raporunda oraya nasıl bir gıda enflasyonu varsayımı konulması gerektiğini birlikte belirleyeceğiz. Enflasyonun bu yıl sonuna kadar daha olumlu bir noktaya gelebileceğini tahmin ediyorum" dedi.

Başçı, "2015'te temkinli para politikası duruşu sayesinde çekirdek enflasyon göstergelerindeki iyileşme eğiliminin devam edeceğini, ayrıca uygulanmakta olan yapısal reformların daha destekleyici arz yönlü koşullar sağlanması yoluyla ekonomimizin güçlü, sürdürülebilir bir büyüme eğilimine girebileceğini düşünüyoruz" dedi.

Başçı, cari açıktaki iyileşmenin mart ayında bir miktar ara vereceğini belirterek, "Sonra tekrar iyileşmenin devam etmesini bekliyoruz" dedi.

İşgücü piyasasındaki gelişmeleri de değerlendiren Başçı, Türkiye'de son yıllarda diğer ülkelere göre daha güçlü bir istihdam artışının görüldüğünü bildirdi.

Maliye politikasına ve yapısal reformlara ilişkin gelişmeleri de enflasyon görünümüne etkileri bakımından yakından takip ettiklerini dile getiren Başçı, bu açıdan değerlendirildiğinde, Türkiye'nin kamu borcunun diğer ülkelere göre düşük seviyede olduğunun söylenebileceğini ifade etti.

Kaynak:Haber7

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başçı:Türkiye ekonomisi güçlü büyüyecek!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN