Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hedef güçlü ekonomi

'İstikrarlı ve Güçlü Ekonomi' başlığıyla kamuoyuyla paylaşıldı. Dalgalı kur politikasının sürdürüleceğini söyleyen Başbakan , " yüzde 5'e düşürülecek" dedi

Giriş Tarihi: 16.4.2015
Hedef güçlü ekonomi
nde ekonomiye ilişkin mesajlar 'İstikrarlı ve Güçlü Ekonomi' başlığında kamuoyuyla paylaşıldı. Döviz kurundan, Merkez Bankası'nın para politikasına, vergi politikalarından kayıt dışılık ve yolsuzlukla mücadeleye kadar pek çok konu başlığı yer aldı. İşte AK Parti'nin ekonomiye ilişkin seçim vaatleri şunlar:
İŞSİZLİK % 5'E DÜŞÜRÜLECEK
Ulusal İstihdam Stratejisi kapsamında 2023 itibariyle oranı yüzde 5'e, istihdam oranını yüzde 50'ye, kadınların işgücüne katılım oranını yüzde 38'e, tarım dışı sektörde kayıt dışı istihdam oranını yüzde 15'e indirilmesi hedefleniyor.VERGİ TABANA YAYILACAK
Verginin tabana yayılması gibi gelir artırıcı çalışmalarla uygulanacak mali alan ile yeni politikaların uygulanması sağlanacak. Cari açığın kalıcı çözümüne yönelik politika ve önlemler hayata geçirilecek. Buna paralel olarak yurtiçi tasarrufların artırılmasına yönelik çalışmalar sürdürülecek.
DALGALI KUR SÜRECEK
Dalgalı döviz kuru rejimi sürdürülecek. Merkez Bankası'nın fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikası araçlarını doğrudan kendisinin belirlemesi esas olmaya devam edecek. Finansal İstikrar Komitesi ve Gıda Komitesi Merkez Bankası'nın katkılarıyla ilgili alanlardaki istikrar ve verimliliği güçlendirecek.
VERGİ KOLAYLIĞI
Özkaynak kullanıma vergi kolaylığı sağlanacak. Kredi Garanti Fonu aracılığıyla 20 milyar TL tutarına kadar Hazine kefaleti verilecek.
TARIM DESTEKLERİ
2015 yılında 10 milyar TL hibe destek verilecek. Tarım sigortalarının kapsamı genişletilerek yaygınlaştırılacak. İlk Milli Botanik Bahçesi Ankara'da açılacak.
EMEKLİLERE MÜJDE
Tamamlayıcı emeklilik tasarrufları desteklenecek. Düşük düzeyde maaş alan emeklilerin gelir seviyesi alınacak tedbirlerle yükseltilecek.

ARKADAŞINA GÖNDER
Hedef güçlü ekonomi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN