Eğlenmek hayatı kolaylaştırıyor

Ünlü tasarımcı Hüseyin Çağlayan’ın koleksiyonları dünyanın en önemli sanat galerilerinde ve müzelerinde sergileniyor. Çağlayan, işini çok ciddiye alıyor ama eğlenmeyi de ihmal etmiyor.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:24
Eğlenmek hayatı kolaylaştırıyor
HÜSEYİN ÇAĞLAYAN

Hem sanatsal çalışmaları, hem kendi ismini taşıyan markası için tasarladıkları hem de dünyaca ünlü markaların kreatif direktörü olarak yaptığı çalışmalarla dünya modasına yön veren bir isim Hüseyin Çağlayan. Tasarımcı, modayla ilgili algıları değiştirdi, kıyafete bakış açımızı yeniden şekillendirdi. Modaya atıldığı ilk günden bu yana iniş-çıkışlar yaşasa da her bir kreasyonuyla bizleri kendisine hayran bırakmayı başardı. İşte "En önemli prensiplerimden biri kendimi değil, işimi ciddiye almak olmuştur" diyen Çağlayan'ın kariyerine ilişkin kendi ağzından çok bilinmeyen, komik anekdotlar.

- Moda gibi zor bir endüstride işimi ciddiye almak benim için ne kadar çok önemliyse de aynı zamanda eğlenebilmenin de hayatımızı daha kolay kıldığını ve renklendirdiğini düşünüyorum.

- 2003'te 'Manifest Destiny' isimli yaz koleksiyonumda hiç yapamayacağımı düşündüğüm bir şey yapıp canlı müziği gerçekleştiren gruptaki gitaristlerden biri olarak sahnede yer aldım. İlk kez sahne arkasında bulunmayıp, mankenlerin düzeltmelerini yapamadığım için fazlasıyla endişeliydim. Mankenler sahneye çıkmaya başladığında hem gitar çalmaya hem onları izlemeye çalışırken gitarı çaldığım penamı düşürdüm. Yerden onu hiçbir şey olmamış gibi alıp devam ettim.

- 2010'da 'Dolce Far Niente' adlı koleksiyonumda saçım olmadığı için özel peruk yaptırıp koleksiyonu geçmişteki defilelerde yapıldığı gibi canlı olarak sundum. Annem dahil birçok kişinin beni o halimle tanımaması benim için büyük keyifti.

- 2012'de 'Sip' adlı koleksiyonumda da mankenlere sahnede içki ikram eden garson olarak yer aldım.

Lefkoşe doğumlu Hüseyin Çağlayan, 1993 yılında Central Saint Martins Moda ve Tasarım Okulu'ndan mezun oldu. 1995 yılında koleksiyonlarını Londra Moda Haftası'nda tanıtmaya başladı.

Çağlayan'ın 1995 yılındaki defilesinde Björk podyuma çıkan isimler arasındaydı. Chalayan ismiyle koleksiyonlarını Londra Moda Haftası'nda tanıtan tasarımcı, Vionnet markasının kreatif direktörü olarak da Paris-Haute Couture Moda Haftası için koleksiyon hazırlıyor.

Hüseyin Çağlayan, 2003'te 'Manifest Destiny' isimli yaz koleksiyonunu tanıtırken canlı müziği gerçekleştiren gruptaki gitaristlerden biri olarak sahnede yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğlenmek hayatı kolaylaştırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN