Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kariyerim boyunca bir diplomat gibi çalıştım

Yurtdışında önemli moda haftalarında sergilediği koleksiyonlarıyla yıllardır Türkiye’yi gururlandıran modacı Atıl Kutoğlu, kariyerindeki önemli olayları anlattı.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:31
Kariyerim boyunca bir diplomat gibi çalıştım
ATIL KUTOĞLU

Benim moda hikayem aslında çok küçük yaşlarda sanata, resme, baleye ilgi duymamla başlıyor diyebilirim. Hatırlıyorum da çocukken Bursa'da evimize gelen annemin hoş ve şık arkadaşlarının giydiklerine, aksesuvarlarına, saçlarına yorum yapmaktan kendimi alıkoyamazdım. Henüz Alman Lisesi'nde öğrenciyken, Vakko defilelerini, Vizon Show'u heyecanla takip edip onların etkisiyle moda eskizleri yaptığımı hatırlıyorum.

Defterler dolusu çizimlerimi bir akşamüstü, müşterisi de olduğumuz Vakko'nun efsane kurucusu Vitali Hakko'ya göstermek üzere heyecandan titreyerek Vakko'nun Merter'deki fabrikasına götürmem, belki de benim için bir dönüm noktası oldu. Aslında birkaç tane böyle dönüm noktası var benim kariyerimde!

Sonra Vakko'da staj dönemi başladı. Orada moda dünyasını yakından koklamak, rahmetli Necla Seyhun'un yanında, Gila, Deniz Adanalı, Luset Bardavit gibi renkli ve kaliteli bir ekibin çalışmalarına kenarından da olsa katılabilmek bir nevi okul oldu benim için.

Alman Lisesi'ndeki son üç yılımda, okul arkadaşlarımı podyuma çıkardığım defile organizasyonları yaptık. Mezuniyetten sonra Beymen'de bir yaz stajı yaptım ve ardından da üniversite eğitimi için Viyana'ya geçtim.

AVRUPA'DAN SONRA ABD

Bir akşamüstü yarı grip bir halde üniversitede derslere giderken, tramvayda Viyana'nın gelmiş geçmiş en popüler belediye başkanı Dr. Helmut Zilk'e rastlamam ve peşinden koşup destek istemem bir diğer dönüm noktasıdır hayatımda.

Üniversitedeki defilemden bir yıl sonra, Viyana'daki tarihi Türkiye Büyükelçiliği'nin muhteşem salonlarında o zamanki yeni koleksiyonum 'A Turkish Flair'i sergiledim. Avusturya basınında hakkımda çok güzel haberler çıktı. Belki de kariyerim boyunca, koleksiyonlarım ve defilelerimle olduğu kadar, dostluk ve medya ilişkilerimle de bir diplomat gibi çalışmam, yabancı cumhurbaşkanlarıyla, bakanlarla yakın arkadaş olmamın tohumları o yıllarda atıldı.

Kendi firmamı açtıktan ve atölyemi kurduktan sonra, Almanya'da, Avusturya'da birçok ödül aldım. Sonra da sadece Avrupa'yla sınırlı kalmayıp koleksiyonlarımı ABD'ye taşıdım. New York Moda Haftası'nda yıllarca defilelerimle koleksiyonlarımı sergiledim.

DEVLET NİŞANI ALDI

Diplomasi dünyasına ve görkemli büyükelçiliklere geri dönecek olursak, işte daha bu sezon, Mart ayında Paris'teki görkemli Türk Büyükelçiliği'nde bir defile gerçekleştirdim ve 2015/16 Sonbahar/Kış koleksiyonumu Fransız ve uluslararası moda otoritelerine sergiledim.

Paris büyükelçimiz Hakkı Akil ve eşi İnci Hanım müthiş bir evsahipliği sergilediler. Bir zamanlar Prenses Lamballe'ın malikanesi olan tarihi binada 22 model 45 kreasyonumu sundu. Müziği yakın dostum Birol Giray bizzat çaldı. Çok ama çok heyecanlıydım, ama 'Modern Ottomans' koleksiyonum çok alkış aldı.

200 kadar konuğun arasında, Avusturya'nın Paris Büyükelçisi ve Eski Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik de vardı. Türkiye'nin de aslında yakından tanıdığı bir isim. AB Müzakereleri başladığı dönemde Avusturya Dışişleri Bakanı olarak bazı yaklaşımlarıyla bizi biraz tedirgin etmişti. Ama aslında Türkiye dostudur ve kaderin cilvesi, şimdi Paris'te Türkiye Büyükelçiliği'ne gelerek koleksiyonumu alkışladı.

Geceye katılan Avusturya Devlet televizyonu ORF de defilenin hemen ertesinde akşam kuşağında ana haberlerde yayınladı! Avusturya devleti beni iki yıl önce bilim ve sanat için verdikleri en yüksek 'devlet nişanı'nı layık gördüğünden beri, ülke basını tüm aktivitelerimi, defilelerimi yakından takip eder. Ben bu sefer de Paris defilemle, Fransa-Avusturya- Türkiye hattında bir yakınlaşmaya imza atmış oldum.

1968 doğumlu Atıl Kutoğlu, üniversite eğitimini Viyana'da aldı. 1991'de ilk koleksiyonunu sergiledi. 1993'te Münih Moda Haftası'nda en iyi genç tasarımcı ödülünü kazandı. Koleksiyonlarını Avrupa'nın önemli moda başkentlerinde sergileyen tasarımcı, 1999'da New York Moda Haftası'nda yer aldı. Kutoğlu, geçtiğimiz sezondan bu yana koleksiyonlarını Paris Moda Haftası'nda sergiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kariyerim boyunca bir diplomat gibi çalıştım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN