Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En kötü standda en büyük satışı yaptık

Paris merkezli Dice Kayek markasının yaratıcı Ayşe-Ece Ege, 1992 yılında katıldıkları ilk fuarda en kötü yerdeki standa yerleştirilmelerini unutamıyor. İki kardeş fuarda yaşadıkları olay sonrasında kariyerlerinin nasıl ilerlediğini anlattı.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:33
En kötü standda en büyük satışı yaptık
DİCE KAYEK

Dice Kayek markasını 1992'de Paris'te kurduk, sadece 13 beyaz poplin gömlek koleksiyonu ile moda yolculuğumuz başladı. Bu uzun moda yolculuğumuz boyunca birçok olumsuz, umudumuzu kıran ancak bizi daha da kamçılayan hatta önümüzün açılmasına neden olan olay yaşadık.

Bu gömlek koleksiyonumuzla Paris Hazır Giyim Fuarı'na müracaat ettik. İyi yerlerin bittiğini söyleyip, bize üçüncü katta kimsenin girmek istemediği tedarikçilere ayrılmış bir bölümde küçük bir yer verdiler. Hindistan ve Pakistan standlarının arasındaydı yerimiz ve moralimiz cidden çok bozulmuştu. Orada birinin gelip bizi bulması ve tasarımlarımızı alması cidden mucize olacaktı. Ancak koleksiyonu standa yerleştirmemizden bir saat sonra herkes bizden bahsediyordu. İnsanlar birbirlerine "İnanılmaz bir marka bulduk!" diyordu. Kulaktan kulağa yayılan övgülerin de etkisiyle akşama doğru koleksiyonumuzu, Bergdorf Goodman, Barneys ve Galeries Lafayette satın almıştı.

İlerleyen günlerde resmen fuarın göz bebeği haline gelmiştik. Çok önemli başka bir fuarın genel müdürü yanımıza gelip bundan sonraki fuarda onur konuğu olmamızı rica etti. Her gün standımız dolup taşıyordu. Olumsuz başlamış bir durumu cok güzel sonuçlandırmıştık, bu durum kariyerimizde bir dönüm noktası olmuştur.

GURURLANDIRAN SERGİ

Yine kariyerimizdeki başka bir dönüm noktası ise, Istanbul Contrast koleksiyonumuz ile başlayan serüvenimiz. İstanbul'da yer alan binalardan esinlenerek bir koleksiyon hazırlamaya başladık. Ancak 2009'da koleksiyonumuzu sergilememize 15 gün kala Paris Moda Haftası'ndaki sponsorumuz çekildi. Biz de büyük bir üzüntü içinde atölyede çalışanlara koleksiyonun sergilenemeyeceğini söyledik. Elleri kan içinde parçalanmış bir halde bu koleksiyonu hazırlayan ekip arkadaşlarımız da bizler gibi çok üzüldü. Bir şekilde üzerine bu kadar çalışılmış bir koleksiyonu kesinlikle sergilemek istiyorduk.

Ve sonunda Ömer Acar ile görüştük, Paris Ritz Hotel'in müdürüydü, bizim için Paris, Ritz Bar'da yer ayarladı ve 2009 yılında koleksiyon Paris Fashion Week sırasında sergilendi. Daha sonra koleksiyonumuz Fransa'da Türkiye Mevsimi kapsamında 30 Mart 2010 tarihinde tekrar Paris'te, Fransa'nın en önemli tasarım müzesi olan Le Musee des Arts Decoratifs'te sergilendi.

Ardından, Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ve kültürel ilişkilerin 400'üncü yılı kutlamaları kapsamında, Amsterdam Müzesi Istanbul Contrast sergisini davet etti. 18 Nisan -17 Haziran 2012 tarihleri arasında gerçekleşen sergide, Dice Kayek tasarımları Amsterdam Müzesi'nin nefes kesici Hollanda ekolü başyapıtları ile yan yana sergilendi. Hatta o etkinliğe Kraliçe Beatrix geldi ve çok beğendi. Biz bir defile bile yapmayacakken, 'İstanbul Contrast'ı birçok önemli müzede göstermiş olduk ve çok önemli bir ödül kazandık.

Koleksiyon 11 Aralık 2013-21 Nisan 2014 tarihleri arasında Londra'da bulunan Victoria& Albert Museum'da sergilendi. Ardından, Kazan, Moskova'yı ziyaret eden ve şimdi Sharjah Müzesi'nde yer alan sergi 6 Haziran'a kadar devam edecek. 2009 yılında Istanbul Contrast maceramızın en başında, çok üzüldük, çok umutsuzluğa kapıldık ancak şimdi geldiğimiz nokta bizim için gerçekten gurur verici. Istanbul Contrast koleksiyonumuz ile, yine farklı projeler gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

1992 yılında Esmod Paris'ten mezun olan Ece Ege, beyaz gömlek koleksiyonuyla moda dünyasına adım attı. Hemen ardından kardeşi Ayşe Ege ile Dice Kayek markasını kurdu. Markayla 1994 yılında Fransa Hazır Giyim ve Haute-Couture Federasyonu'na üye oldu. Ege kardeşler Paris Haute-Couture Moda Haftası'nda resmi takvimde koleksiyonlarını sergiliyor. Dice Kayek, dünyanın en önemli tasarım müzesi olarak bilinen Victoria&Albert Müzesi tarafından düzenlenen, güncel sanat ve tasarımı ödüllendiren Jameel Prize'ı kazanan ilk moda evidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En kötü standda en büyük satışı yaptık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN