Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Moda bu kütüphanede

21’inci yüzyılda Türkiye’de modanın gelişmesi ve daha sağlam köklere sahip olması için atılan en önemli adımlardan biri hiç kuşkusuz Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi oldu. 3’üncü doğum gününü kutlayan bu özel kütüphaneyi ziyaret edip Vakko Yönetim Kurulu Başkanı Cem Hakko ile konuştuk.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 12:47 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 12:48
Moda bu kütüphanede
SABAH'ın kurulduğu 1985 yılında, Türkiye moda ya da moda tasarımcısı kavramlarından çok uzaktı. Geçen 30 yıl içinde moda endüstrisi büyük bir ivme kazandı. Fuarlar, sempozyumlar, moda haftaları ve kültürel etkinliklerle bu konuda bilinçlenildi. Sadece moda eğitimi veren yeni okullar açıldı. Türkiye'nin modayla yakın ilişki kurmaya başladığı yıllarda, Avrupa Birliği'nin gündemine giren kreatif endüstriler kavramı son birkaç yılda daha da hızlı bir ivme kazanarak ülke ekonomileri içindeki payını arttırdı. Günümüzde devletler, yerel yönetimler, ticari ve üretici kuruluşlar küresel rekabette farklılaşmak, güçlenmek için modanın da içinde bulunduğu yaratıcı endüstrilere daha fazla yatırım yapıyor. Tüm dünyada bu yatırımın ilk ve en önemli adımıysa bilgi...

Bilginin sonsuz bir değerde olduğu 21'inci yüzyılda Türkiye'de modanın gelişmesi ve daha sağlam köklere sahip olması için atılan adımlardan en önemlilerinden biri hiç kuşkusuz Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi oldu.

Öyle bir kütüphane düşünün ki dünyanın tüm moda başkentlerindeki binlerce kitaba İstanbul'da ulaşma imkanınız var. Modern ve sıcacık bir ortam içinde makaleniz için gerekli olan yazıları da rahatlıkla okuyabiliyorsunuz. Belki bir sonraki tasarımınız için size ilham verecek fotoğrafçılık kitaplarını da inceleyebiliyorsunuz.

Bu kütüphanede en büyük emeğe sahip kişilerden Vakko Yönetim Kurulu Başkanı Cem Hakko ile hem kendileri hem de Türkiye için büyük bir değere sahip olan kreatif endüstriler kütüphanesini konuştuk:

-Kreatif Endüstriler Kütüphanesi'nin rafına ilk yerleştirilen, belki de tüm bu muhteşem yapıya ilham veren kitap hangisi oldu?

- Mimariye özel bir ilgi duyduğum için Le Corbusier Le Grand kitabından çok etkilendiğimi hatırlıyorum. Phaidon Yayınevi'nin basmış olduğu bu özel edisyon kitap, koleksiyona ilk dahil ettiklerimizdendi.

-Kütüphanede zaman geçiriyor musunuz? Ne kadar sıklıkla geliyorsunuz kütüphaneye?
Gittiğiniz zaman özellikle oturup tekrar göz attığınız sizin için önemli kitaplar var mı? - Haftada bir mutlaka uğruyorum kütüphaneye. Tabii gönül isterdi ki, çok daha sık zaman geçirebileyim, ancak günlük programların yoğunluğuyla bu pek mümkün olamıyor maalesef. Kütüphaneye gittiğimde özellikle fotoğraf ve desen kitaplarını incelemekten keyif alıyorum.

-Kütüphanede bulunan kitaplar arasında sizin için farklı bir öneme sahip olan var mı?
- Fotoğrafçı Peter Beard'i Vakko Moda Merkezi'nde ağırladığımızda kendi kitaplarından birini, bütün elini mürekkebe bulayarak el iziyle bizim için imzalamıştı. Andy Warhol'la günlükleri bulunan, Iman'ı keşfeden ve Rolling Stones'la turlara çıkan bu sanatçının, illüstrasyonlarıyla hazırladığı günlüklerinden oluşan ve Taschen yayınevi tarafından basılmış bu kitap, bize özel imzasıyla benim için çok değerli.

-15 bin kitabınız var ve bunlara yeni kitaplar ekleniyor. Kitap seçimlerini nasıl gerçekleştirdiğiniz, tüm bu projenin arkasında nasıl bir ekip bulunuyor?
- Evet, kitap koleksiyonumuzu sürekli güncel tutmaya özen gösteriyoruz. 2008 yılında projeyi hayata geçirmeye karar verdiğimizden beri kütüphanenin küratörlüğünü üstlenen Begüm Başoğlu ve kütüphane danışmanlarımızla birlikte ilerliyoruz. Uluslararası kitap fuarlarına katılarak ve yayınevleriyle sürekli irtibatta olarak, başta kreatif endüstriler alanında eğitim alan öğrenciler olmak üzere eğitmenler, sanatçılar ve araştırmacıların ilgisini çekecek kitapları koleksiyonumuza dahil ediyoruz. Çok sayıda özel edisyon kitabın Türkiye'de yalnızca bizde olduğunu söyleyebiliriz.

- Bu kütüphane ailenizin ve sizin moda endüstrisine ne denli yatırım yaptığınızın ispatı olsa gerek...
- Bu süreçte, bir moda markası olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Gerek bu kütüphane ile gerekse Vakko Esmod Moda Akademisi ile hem moda hem de diğer kreatif endüstriler alanında bilgili, yetkin bireyler yetiştirmek için yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Geri dönüşler ne denli doğru adımlar attığımızı bize gösteriyor.

-Modayla ilgilenen birinin muhakkak kendi kütüphanesinde bulunması gereken bir kitap tavsiye eder misiniz bizlere?
- Hiç şüphesiz tek bir kitap ismi söylemek güç ancak moda dendiğinde asıl önemli olan kavramın tarih olduğunu düşünürsek, Thames & Hudson Yayınevi'nin bastığı The Whole Story of Fashion kitabının, modayla ilgilenen birinin kitaplığında mutlaka olması gerektiğini söyleyebilirim. Bir olgunun hikayesine hakim olduğunuzda çok daha farklı çıkarımlarda bulunma şansı elde ediyorsunuz.

En değerli kitaplar

Kütüphanede bulunan en pahalı kitap ünlü Alman aktris, sinema yönetmeni ve yapımcısı Leni Riefenstahl'ın 100. yaşına özel Taschen tarafından hazırlanan Africa adlı kitabı. Tüm dünyada 2 bin 500 kopya basılan kitabın 57 numaralı baskısı burada. 3 bin euro değerindeki kitap, kütüphanenin en pahalı kitabı. Cem Hakko içinse kütüphanedeki en önemli eser babası Vitali Hakko imzalı Hayatım Vakko.

Müze ve yayınevleriyle işbirliği

Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi birbirinden önemli müze ve yayınevleriyle işbirliği yapıyor. Thames&Hudson, Taschen, Rizzoli, Phaidon, V&A, HarperCollins, Berg, Yale, Oxford, Assouline, The Museum of Modern Art, Prestel, Steidl, Random House, Little Brown, Teneues, Guggenheim Foundation, Frieze,Vendome Press, Braun, Flammarion, Laurence King, Skira, Didier Millet bunlardan bazıları...

KİTAP FUARLARINDAN BESLENİYOR

Kütüphane, Türkiye'nin en kapsamlı ve güncel kavramsal/uygulamalı sanat kitapları ve belgelerine sahip kütüphanesi olma özelliğini taşıyor. İçerdiği koleksiyon Frankfurt, Londra, New York ve Paris gibi dünyanın en önemli kitap fuarlarından beslenerek, prestijli ve değerli yayınevleriyle sürekli etkileşim içinde kalarak güncelleniyor ve zor bulunan eserleri okuyucuyla buluşturmayı hedefliyor.

Türkiye'de ilk kez bir moda markası, bu denli kapsamlı ve güncel bir koleksiyonla, bir özel kütüphaneyi halka sunuyor. Dünyada da sayılı benzeri bulunan Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi ile Vakko yeni bir alanda daha öncü olmanın gururunu taşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moda bu kütüphanede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN