Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dövizzededen haksız zenginleşme davası

Giriş Tarihi: 6.5.2015
Dövizzededen haksız zenginleşme davası

Dövizzedeler, son uyarı olarak "şubelerde kuş uçurma" eylemi yaptı. Kızgın eylemciler "Son hamlemiz bankalara haksız zenginleşme davası olacak" dedi

Bankaların 2006'dan itibaren TL cinsinden kredi almak için gelen müşterilerini dövize yönlendirmesiyle zor durumda kalan 'dövizzedeler' ardı ardına eylemler yapıyor. Mağdur olduklarını ve borçlarını ödeyemediklerini belirten dövizzedeler şimdi de bankalara "haksız zenginleşme davası' açmaya hazırlanıyor. Dava öncesi dün öğle saatlerinde Şişli Meydanı'nda toplanan dövizzedeler, bir banka şubesine giderek yaşadıkları sorunları 'şubede kuş uçurarak' protesto etti. Eylemciler, yanlarında getirdikleri muhabbet kuşlarını girdikleri banka şubesinin içinde serbest bırakarak, "Bu kuşlar kadar özgür kalmak istiyoruz" dedi. Protesto sırasında banka görevlileri ve vatandaşlar arasında gerginlik yaşandı.

'YAPILANDIRMA İSTİYORUZ'
Banka önünde grup adına açıklama yapan Nurgül Cerrahoğlu bankalara seslenerek, "Biz muhtelif bankalardan Japon Yeni ve İsviçre Frangı'yla döviz kullanan dövizzedeleriz. Yıllardır bize yaptığınız zulme son verin. Bir kısmımızın sorunu çözüldü diğer dövizzedeler de rahatlasın istiyoruz. Hükümetin ve BDDK'nın bu sorunu çözmesini istiyoruz. Borcumuzun arkasındayız, sadece ödeyebileceğimiz şekilde yapılandırma istiyoruz" dedi. DÖVDER Başkanı Hasan Ergen ise bankaların 2006 ve sonrasında "TL kredisi pahalı" diyerek Japon Yeni ve İsviçre Frangı'yla kredi almaya yönlendirdiği 30 bin kişiden geriye 1.000 dövizzede kaldığını söyledi. 'Kuş uçurma'nın yaptıkları son uyarı olduğunu söyleyen Ergen, bu aşamadan sonra bankalara 'haksız zenginleşme davası' açacaklarını belirtti. Ergen, "Avukatlarla görüştük, böyle bir davanın açılabileceğini belirttiler" diye konuştu. Ergen'in verdiği bilgiye göre Anadolubank, Denizbank, Fibabank ve Bank Pozitif halen yapılandırmaya yanaşmayan bankalar.

'İŞSİZİM ÖDEYEMİYORUM'
2008'de bir bankanın İzmir şubesinden 155 bin TL karşılığı döviz kredisi kullandığını ancak kurdaki artış nedeniyle ödemekte zorlandığını belirten Münevver Alangün, 2011'de bankaya uyarlama davası açmış. Davasının reddedildiğini anlatan Alangün, "Evi alabilmek için 155 bin TL'lik kredi çekmiştim, satıp 210 bin liralık ödeme yaptım. Kapatabilmek için 180-190 bin TL gerekiyor. İşsizim, doğum yaptım. Masraflar katlandı, taksitleri ödeyemiyorum" dedi.

'SİNİR HARBİ YAŞIYORUZ'
Konut kredisi için 2008'de başvurduğu bankaların kendisini 'aylık geliriniz yetersiz' diyerek dövize yönlendirdiğini söyleyen Alper Dipi, 120 ay Japon Yeni'ne endeksli konut kredisi kullanmış. Paranın 274 bin TL'sini ödeyen Dipi, "43 ayda 165 bin TL daha ödemem gerekiyor" diye konuştu. Aynı yıl 185 bin TL karşılığı Japon Yeni kredisi alan Rabia Şenyuva'nın da aylık 5 bin 300 TL taksidi var. Şenyuva, "Senelerdir ödüyorum, borcum hâlâ 185 bin TL. Sinir harbi yaşıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dövizzededen haksız zenginleşme davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN