Türkiye'nin en iyi haber sitesi

" yükselecek"

'ın ilçesinde papaz eriği hasadına başladıklarını söyleyen Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, "Soğuk havada erik hasar gördü. Fiyatlar yakında yükselecek" dedi.

Giriş Tarihi: 7.5.2015 17:37 Güncelleme Tarihi: 7.5.2015 17:39
Erik fiyatları yükselecek
Yılda yaklaşık bin 100 ton erik üretimi yapılan 'da sert geçen kış doluyla birlikte ürün fiyatlarını olumsuz etkiledi.

450 dekar arazide 360 çiftçinin üretim yaptığına değinen İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, fiyatların yüksek olmasını ürünün az olmasına bağlayarak, "Sezonumuzun ilk erik hasadına başladık inşallah bereketli olur ve çiftçimizin yüzü güler. Ancak don ve dolu mahsule büyük zarar verdi. Bu nedenle erikte çok hasarımız var. Erik bu sezon az bulunacağı için çok pahalı olabilir. Şu anda bile 6 lira ile 10 lira arasında değişiyor" diye konuştu.

Kaykı, tarım sigortalarının da doluda yaşanan zararı karşılamadığını dile getirdi.

"DESTEK BEKLİYORUZ"

Girdi fiyatlarının çok yüksek olmasından yakınan erik üreticisi Bekir Korkut ise, "Görünürde masrafı az ama gerçekte öyle değil. Yaz ve kış aylarında bakım yapılıyor. Maliyetlerin düşürülmesini arzu ediyoruz. Mazot fiyatlarına yetişmek mümkün değil. Kış gübresinin torbası 80 lira. Eriğin bakımını yapmasak bu şekilde olmaz. Şu andaki eriği 2004 yılında İstanbul'da 6-7 liraya satıyordum. O zaman gübre 20 liraydı şimdi gübre oldu 80 lira ama erikteki fiyat aynı duruyor. Hasat çoğaldığı zaman eriğin fiyatı 3 liraya kadar düşecek ve üretici nasıl para kazanacak? İstanbul'a ürünlerimizde yolluyoruz. Paketlenmiş olanlar büyük marketlerde satılıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Erik fiyatları yükselecek"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN