Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Popülist yaklaşım ihracatı da etkiler

Giriş Tarihi: 12.5.2015
Popülist yaklaşım ihracatı da etkiler

TİM'in toplantısında konuşan Başbakan Davutoğlu, muhalefetin asgari ücretle ilgili popülist yaklaşımlarının ihracatçıların rekabet gücünü de etkileyeceğini söyledi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, muhalefetin asgari ücret ile ilgili popülist yaklaşımlarının ihracatçıları da etkileyeceğini belirterek, "Burada popülist yaklaşımların ihracatımızda rekabeti ne kadar olumsuz etkileyeceğini en iyi sizler bilirsiniz" dedi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Toplantısı'nda konuşan Davutoğlu, "Hemen her şehirde ihracat artışının 5 kattan daha az olduğu şehir görmedim. Bazı yerlerde 10 misline de çıkmış. 1 milyar doları aşan ihracat yapan şehirlerimizin sayısı 5'ten 16'ya yükselmiş durumda" dedi.VİZE KAYGISINI BİTİRECEĞİZ
Ülkeler arası vize anlaşmalarına da değinen Davutoğlu, şöyle konuştu: "İktidara geldiğimizde 42 ülkede vize serbestlik anlaşması vardı. Şimdi 76 ülkede. Bunu daha da geliştireceğiz. İstiyoruz ki, ihracatçımız çantasını eline aldığında, dünyanın her bir köşesine vize kaygısı olmadan seyahat edebilsin ve indiği zaman orada Türk büyükelçiliğini görebilsin." İhracatın yüzde 3.8 artarken, ithalatın yüzde 3.8 gerilediğini bildiren Davutoğlu, "Cari açığımız yüzde 29 oranında azalarak 45.8 milyar dolara geriledi. Bunda en büyük pay sizlere ait" dedi. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin cari açığı değil inovasyon açığı bulunduğunu belirterek, "Cari açığın ilacı ihracat için inovasyon açığımızı kapatalım, tasarruflarımızı artıralım, yeni doğrudan yabancı yatırımların önünü açalım" dedi. Büyükekşi, ihracata yönelik devlet desteklerinin, toplam ihracata oranının yüzde 1'e çıkarılmasını istediklerini söyledi.

GÜMRÜK ZAPTI İMZALANIYOR

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de AB ile Gümrük Birliği anlaşması kapsamında talep ettikleri 4 konuda Türkiye'nin istediği gibi uzlaştıklarını, Belçika'da maddeler üzerinde mutabakat zaptı imzalanacağını söyledi. Yurtdışında kurulacak Türkiye ticaret merkezlerinin ihracatçıların karargâhı olacağını da anlatan Zeybekci, ilk aşamada Tahran, Katar, Almatı, Frankfurt ve Londra merkezlerinin faaliyete geçeceğini söyledi.

BÜYÜK FUAR ALANI İSTEDİLER
İhracatçılar, toplantının basına kapalı bölümünde İstanbul'daki fuar alanlarının yetersizliğinden dert yandı. Başkanlar, artan uluslararası ilgiye rağmen fuar alanlarının yetersiz kaldığını belirtti. Davutoğlu da, "Siz de yardımcı olun, biz de hükümek olarak destek verelim" dedi.

HEDİYEYİ İADE ETTİ
Başbakan Ahmet Davutoğlu'na programdan çıkarken Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Hüseyin Çetin bir hediye vermek istedi. "Prensip olarak hediye kabul etmiyorum" diyen Başbakan, hediyenin ayakkabı üreticisi olan dedesinin ürettiği bir modelin benzeri olduğunu gördü. İşadamları manevi anlamı olduğunu belirtince "Siyasi hayatımda ilk kez hediye kabul ediyorum" dedi. Ancak daha sonra Başbakan hediyeyi iade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Popülist yaklaşım ihracatı da etkiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN