Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hizmet dökümü sorgulama ve SSK prim borç sorgulama

Giriş Tarihi: 13.5.2015 11:21
SGK SSK hizmet dökümü sorgulama ve SSK prim borç sorgulama

hizmet dökümü alarak prim gün sayınızı kolayca öğrenebilirsiniz. SGK hizmet dökümü ile ayrıca SSK borç sorgulama işleminizi de yapabilirsiniz. Bu haberimizde SGK hizmet dökümü alma ve SGK sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını detaylı olarak bulabilirsiniz.

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte yaşamın her alanında oldukça yoğun ve sık bir şekilde kullanılan modern teknoloji günümüzde sigorta mükelleflerinin sigorta işlemlerini de internet kolaylığında yapabilmesine yardımcı oluyor. hizmet dökümüne internet üzerinden ulaşarak prim gün ve borç sorgulama işlemleri de yapılabilmektedir. Şifreli ve şifresiz olarak yapılabilen SSK prim gün sorgulama ve SSK borç sorgulama işlemleri SGK sorgulama ile yapılabilmektedir. Özellikle de dijital platform üzerinde yer alan SGK online hizmetleri aracılığı ile sigorta mükellefleri SGK hizmet dökümü sorgulama işlemlerini pratik bir şekilde gerçekleştirebilmelerine yardımcı oluyor. Sigorta mükellefleri, dijital platform üzerinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu online hizmetlerini kullanarak kolay bir şekilde sigorta işlemlerini internet kolaylığında gerçekleştirebilme imkanına sahip olabiliyor. SGK hizmet sorgulama ve SSK sigorta dökümü işlemleri hakkında detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.


Dijital platform üzerinde yer alan online sigorta hizmetleri ile interneti en etkin şekilde kullanmakta olan kamu kurumlarının başında gelen Sosyal Güvenlik Kurumu sayesinde sigorta mükellefleri daha modern ve daha çağdaş bir hizmet standardına ulaşabilme fırsatına sahip olabiliyor. Bu neden ile de günümüz modern çağında oldukça yoğun ve sık bir şekilde kullanılan gelişen internet teknoloji sayesinde Sosyal Güvenlik Kurumu sigorta mükelleflerine daha çağdaş ve daha profesyonel bir hizmet sunuyor. Dijital platform üzerinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu online hizmetleri ile sigorta mükellefleri SGK hizmet dökümü sorgulama işlemlerini oldukça pratik bir şekilde gerçekleştirebilme imkanına sahip olabiliyor. Özellikle de internet üzerinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun resmi internet sayfasından veya esgm.gov.tr adresinden erişim sağlanabilmekte olan E-SGM uygulaması üzerinden SGK hizmet dökümü sorgulama işlemleri oldukça pratik bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Sigorta mükellefleri dijital platform üzerinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu online hizmeti E-SGM uygulamasından SGK sorgulama işlemlerini şifresiz olarak gerçekleştirebiliyor. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu'nun E-SGM uygulamasından vatandaşa daha kaliteli ve daha modern bir hizmet sunabilmek amacı ile bakım çalışması gerçekleştirmeye başlaması dolayısı ile uygulamaya şu anda erişim sağlanamıyor. Bu neden ile de sigorta mükelleflerinin sigorta sorgulama işlemleri dijital platform üzerinde sadece e-devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. Her iki yöntem sistem üzerinden de yapılabilen bu sigorta sorgulama işlemleri geçici bir süreliğine sadece e-Devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. Dijital platform üzerinde yer alan e-Devlet sistemine turkiye.gov.tr adresinden oldukça pratik bir şekilde erişim sağlanabiliyor.

E-Devlet sistemi üzerinde yer alan online hizmetlerden yararlanabilmek için sisteme giriş yapılması gerektiğinden sigorta mükelleflerinin e-Devlet SGK sorgulama işlemleri içinde e-Devlet sistemine giriş yapmaları gerekiyor. Sigorta mükellefleri e-Devlet sistemine giriş işlemlerinde 'e-Devlet şifresi ile giriş', 'mobil imza ile giriş', 'elektronik imza ile giriş' ve 'T.C. kimlik kartı ile giriş' giriş yöntemlerinden birisini kullanarak sisteme giriş yapabiliyor. Sisteme giriş işlemlerinde genel olarak kullanılan e-Devlet şifresi herhangi bir PTT şubesinden cüzi bir ücret karşılığında kimlik ibrazı ile kolay bir şekilde alınabiliyor. Sigorta mükellefleri de E-Devlet sisteminin 'sisteme giriş' ekranında T.C. kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapabiliyor. Sisteme giriş yapan sigorta mükellefleri e-hizmet sayfasındaki alfabetik sıralamalı olan kamu kurumları listesi içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu'nun online hizmetlerine ulaşabiliyor. SGK sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi için sigorta mükelleflerinin öncelikli olarak kendi sigorta koluna göre e-Devlet sistemindeki SGK 4A, 4B ve 4C sigorta sistemi seçeneklerinden hizmet bilgisi seçeneğine tıklayarak, güncel sigorta bilgilerini öğrenebiliyor.

E-Devlet SSK sorgulama işlemi ile sigorta mükellefleri oldukça pratik ve kolay bir şekilde güncel sigorta bilgilerinin tüm ayrıntılarına erişim sağlayabilme fırsatına sahip olabiliyor. Dijital platform üzerinden yapılan bu sigorta sorgulama sayesinde sigorta mükellefleri öncelikli olarak güncel SSK prim ödeme gün sayısı, hizmet süresi, SSK işe giriş ve çıkış tarihleri, dönem bazında prim ödemeleri, SSK sicil numarası, SSK işe ilk giriş tarihi ve daha pek çok sigorta bilgisini tüm ayrıntıları ile birlikte öğrenebilme fırsatına sahip olabiliyor.

E-SGM uygulamasında sigorta mükellefleri çok kısa bir süre içerisinde yeniden güncel sigorta bilgilerine erişim sağlayabilme fırsatına sahip olabiliyor. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu'nun dijital platformdaki E-SGM uygulamasını yeniden hizmete ne zaman sokacağına ilişkin olarak net bir bilgi bulunmuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SGK SSK hizmet dökümü sorgulama ve SSK prim borç sorgulama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN