BDDK'da yeni dönem

Giriş Tarihi: 16.5.2015
BDDK'da yeni dönem

Altı aydır boş olan BDDK başkanlığı koltuğuna 30 yıllık bankacı Mehmet Ali Akben atandı. Akben'in ilk işi Paralel Yapı'nın bankası Bank Asya dosyasını çözmek olacak

Paralel Yapı'nın kilitlemek için milyonluk davalarla baskı yaratmaya çalıştığı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığı'na Mehmet Ali Akben atandı. Bank Asya'nın yönetimini devralan Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu Kurulu'nda üye olan Akben yeni görevine Bank Asya dosyasını çözmekle başlayacak. Bank Asya ortakları BDDK üyelerini yıldırmak için milyonluk davalar açarken, kurula sunulan belgelerin birçoğu da sorunlu çıktı. BDDK üyeleri Haluk Tözüm, Olcay Turan gibi isimler ve kurul uzmanlarının evlerine 1 milyon liralık tazminat ve alacak davası açılacağına yönelik ihtarnameler göndererek kurula baskı yapıyor.

30 YILLIK BANKACI

Yaklaşık 6 aydır ikinci Başkan Muttalip Ünal'ın vekâlet ettiği BDDK Başkanlığı koltuğuna yaklaşık 30 yıldır bankacılık sektörünün çeşitli kademelerinde görev yapan Akben oturdu. BDDK'da boşalan üyeliğe de kalan süreyi tamamlamak üzere Mustafa Korhan atandı. Akben, yeni dönemde sektörün tüm kesimlerini kapsayan, üretimi destekleyen güçlü bir BDDK olacağını söyledi.

YENİ TÜRKİYE'YE UYUM

Akben, yeni Türkiye sürecinde devlet politikaları ile uyumlu olarak sektörün de yeni bir politika sürecine gireceğini söyledi. Akben, her yönetimin birlikte rahat çalışabileceği bir yapıya, koşturacak ekibe ihtiyacı olduğunu belirterek BDDK yönetiminde değişiklik sinyali verdi. Katılım bankacılığı konusunda tecrübeli bir isim olan Akben, "Rahmetli Mukim Bey de (geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren eski Başkan Mukim Öztekin) katılım bankalarında çalışmıştı. Sanırım sektör içinde bu kadar uzun süre çalıştıktan sonra atanan ilk kişiyim. Engin Akçakoca vardı ama süresini bilmiyorum. Yaklaşık 30 yıldır sektördeyim bu bir avantaj olabilir" dedi.

ÜRETİME DESTEK SÖZÜ
BDDK Başkanı Akben, yeni katılım bankaları ile sektörün daha da güçleneceğini ifade ederek, tüm sektörü kapsayan, üretimi destekleyen bir kurul olacaklarını söyledi. Her yönetimin birlikte rahat çalışabileceği bir yapıya, koşturacak ekibe ihtiyacı olduğunu belirterek BDDK yönetiminde değişiklik sinyali verdi.

İKİ ÖNEMLİ BAŞLIK VAR
BDDK'nın yeni başkanı Akben'in masasında iki önemli başlık yer alıyor. Birincisi yönetimi fona devredilen Bank Asya'nın ortaklık yapısına ilişkin sorunlar ve başvuruların değerlendirilmesi, ikincisi de kurulun çalışmalarını kilitleyenlere karşı mücadele. Akben, kurulda yeni bir ekip kurarak paralel yapıya yönelik işlemleri yavaşlatanların da önünü kesmiş olacak. Bank Asya ortaklarının eksik belgeleri tamamladıklarına yönelik açıklamalarının da doğruyu yansıtmadığı ortaya çıktı. BDKK'ya, 30'a yakın ortağın belgesi gönderilmedi. Gönderilen belgelerde de eksiklik ve bazılarının da sorunlu olduğu belirlendi.

ÜYELERE GÖZDAĞI VERİYORLAR
Bank Asya'da bilgi ve belge vermekten kaçınan ortaklar BDDK üyelerini hedef seçti. Üyelere gönderilen ihtarnamelerle tazminat ve alacak davası açacaklarını belirterek gözdağı veriyorlar. İhtarnamede, her bir ortağın 1 milyon liralık davalar açacağı belirtiliyor. Bank Asya ortaklarının avukatı Süleyman Taşbaş, 94 milyon liralık tazminat davası açacaklarını söylemişti.

ÖZEL SEKTÖR TECRÜBESİ FAZLA
Mehmet Ali Akben, 1961'de Kahramanmaraş'ta doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde işletme eğitimi alan Akben, çeşitli özel sektör şirketlerinde muhasebe müdürülüğü, yardımcılığı ve şefliği yaptı. 1999'dan itibaren Anadolu Finans Kurumu'nda Genel Müdür Yardımcılığı yapan Mehmet Ali Akben, 2006'dan 2011'e kadar Türkiye Finans Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. Akben, 2012'den bu yana TMSF üyeliği görevinde bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDDK'da yeni dönem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN