'le gücüne güç kattı

Beş yıl sonra ilk kez kâra geçen , dev bir satın alma yaptı. Sabancı'ya geçtikten sonra satın almalarla büyüyen şirket, 'i de bünyesine kattı

Giriş Tarihi: 16.5.2015
Carrefoursa Kiler'le gücüne güç kattı
Sabancı Holding, Mayıs 2013'te hissedarlık payını yüzde 50'nin üstüne yükselterek kaptan köşküne çıktığı 'da, agresif büyümeyi sürdürüyor. Yönetimi devraldıktan sonra şirketi 5 yıl sonra kâra geçiren Sabancı Holding, son hamlesini 'i alarak gerçekleştirdi. Carreforsa, yüzde 15'i halka açık olan Kiler Alışveriş'in yüzde 85 hissesini 429.6 milyon liraya satın aldı.

ÜÇÜNCÜ SATIN ALMA
Kiler Alışveriş'in mart sonu itibarıyla 201 mağazası bulunuyor. Carrefoursa, geçtiğimiz aylarda da İsmar'ın Türkiye çapındaki 26 marketi ile Antalyalı 1e1 Marketleri'nin 29 mağazasını bünyesine katmıştı. İnorganik büyümenin devam edeceğini belirten Genel Müdür Mehmet Nane, "Carrefoursa olarak karşımıza çıkabilecek uygun fırsatları değerlendirebileceğimizi söylemiştik. Bundan sonra da büyümemize katkı sağlayabilecek inorganik hamleleri değerlendirmeye devam edeceğiz" dedi. Carrefoursa, bu yıl satışlarını yüzde 30 artırarak 4 milyar TL'ye çıkarmayı, 200 yeni market açarak 2 bin 500 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyor.

YÜKSELİŞİN SIRRI ÇÖZÜLDÜ

Dün açıklanan satın alma haberi, Carrefoursa ve Kiler hisselerinde son dönemde yaşanan yükselişe ilişkin soru işaretlerine neden oldu. Zira, Carrefoursa hisseleri 26 Mart-14 Mayıs tarihleri arasında yüzde 66, Kiler Alışveriş'in hisseleri ise 8 Nisan'dan bu yana yüzde 86 prim yaptı. Haberin ardından Kiler hisseleri dün düşüşe geçti. Carrefoursa'nın, Kiler'in halka açık payları için çağrı yapması bekleniyor.

'ŞİRKETİ EMİN ELLERE DEVRETTİK'
Kiler Holding Perakendeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Kiler, bir bakkal dükkanı ile başlayıp bugünlere büyük bir başarı öyküsü inşa ederek getirdikleri perakende zincirini emin ellere devrettiklerini belirtti. Kiler, "Uzun zamandır holdingimizin gelecek tasarımı içinde düşündüğümüz yeni yatırımlar gereği ve stratejik planlamalarımız doğrultusunda, bu alandan çıkmayı düşünüyorduk. Kiler'e hak etiği değeri veren ve bu değeri geliştireceğine inandığımız Carrefoursa ile anlaşma yoluna gittik" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Carrefoursa Kiler'le gücüne güç kattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN