Türkiye'nin en iyi haber sitesi

de imzalar atıldı

A Haber canlı yayınına konuk olan Bakan Işık, de birinci fazın tamamlandığını ve imzaların atıldığını söyledi. Bugün Başbakan Davutoğlu'nun ayrıntılarını açıklayacağı yerli otomobilin 4 farklı modelle üretileceğini kaydetti.

Giriş Tarihi: 1.6.2015 10:15 Güncelleme Tarihi: 1.6.2015 11:24
Yerli otomobilde imzalar atıldı

ne zaman yollarımızda olacak?

Yerli otomobili 2020'den önce yola çıkarmayı ifade ediyorduk. Baştan beri odaklandığımız nokta sadece içten yanmalı motorlara dayanan bir yerli otomobil değil de geleceğin teknolojisi, dünyada rekabet avantajı elde edebileceğimiz menzili uzatılmış elektrikli araç modelinin Türkiye'de yerli bir markayla dünya yollarına çıkarmak. Son 11 yılda yoğun çalışmalarımız sonucu birinci fazı tamamladık ve imzayı attık.

Babayiğit bulundu mu?

Bu babayiğitlere çağrı için gerekli olan adımdı. Asıl çağrıyı bundan sonra yapacağız. Çünkü, babayiğite gelin otomobil üretelim demek tek başına anlamlı bir şey değildi.

Otomobil tek tip mi olacak yoksa arazi tipi de olacak mı?

Eğer marka çıkaracaksanız bir tek modelle yürütemezsiniz. Şu an en azından 4 farklı modelin üretimi noktasında altyapıyı hazırladık. Crossover veya SUV dediğimiz yüksek araç da aralarında var.


Yerli üretim otomobil yollara çıktığı zaman makam aracınız değiştirecek misiniz?

O zaman görevde olursam tabii ki yerli otomobilimizi makam aracı olarak kullanacağım.

Yerli otomobilin karayollarında olması durumunda tüketicinin cebine nasıl yansıyacak?

Şehir dışına çıkmadığı sürece bir ayda 50 ila 100 liralık bir şarj ücretiyle rahatlıkla ihtiyaçlarını giderecek. Şehir dışına çıktığında 80 kilometreden sonra şarj azaldığı zaman arkadaki jeneratör devreye girecek ve hem elektrikli motorlarını besleyecek hem de bataryayı dolduracak. Bugün ekonomik olarak gördüğümüz araçların bile en iyisinin yaklaşık yüzde 40'ı kadar tasarruf imkanı olacak. Her halükarda tüketicinin kullanırken kazandığı cebinden daha az yakıt harcadığı daha basit ama daha iyi bir teknolojiyle seyahat ettiği bir araç olacak.

İnsanımız bu aracı bir Türk malı olduğu için almayacak. Aynı zamanda kaliteli, konforlu ve güvenli olduğu için alacaklar.



BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli otomobilde imzalar atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN