Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şifre çetelerine sigortalı önlem

Giriş Tarihi: 11.7.2015
Şifre çetelerine sigortalı önlem

Sigorta şirketleri, POS makinelerine yerleştirilen çiple kredi kartını boşaltan çetelere karşı atağa kalktı. Şirketler şifre sigortası uygulaması geliştirdi

Son dönemde kredi kartı şifrelerini POS makinelerine yerleştirilen bir çip aracılığıyla kopyalayıp kartın içini boşaltan çetelere karşı, sigorta şirketleri yeni bir ürün çıkardı. Hem kredi kartı hem de internet bankacılığı için gerekli tüm şifreleri sigortalayan şirketler, bunun için tüketicinin kapısını çalıyor. Sigortayla, kişisel şifrelerin teknolojik yöntemler ya da fiziksel tehdit ile çalınması/başkasının eline geçmesi sonucunda oluşan ekonomik kayıplar teminat altına alınıyor. Sigorta firmaları, ekonomik kaybı 5 bin ila 50 bin TL arasında karşılıyor. Son günlerde şifre çalma olaylarının iyice arttığını belirten bir sigorta temsilcisi, "Piyasada şifre çeteleri var. POS makinesinin içine bir çip yerleştiriliyor. Siz şifrenizi yazarken çoktan kopyalanıyor" dedi.

PAKET SATIŞ VAR

Avukatlar, tüketicileri kredi kartı kullanımıyla ilgili birçok alanda uyardı. Piyasada dolandırıcılara kredi kartı ve kimlik bilgilerini satan gruplar olduğunu açıklayan avukatlar, "Restoranlara gidildiğinde hesap ödenirken mutlaka POS makinesinin yanında durulmalı. Kredi kartını müşteriden alarak uzaklaşan ve o arada kartın ön ve arka yüzünün fotoğrafını çeken kişiler var" dedi. Bazı market kasalarında da aynı suçu işleyen kasiyerler olduğu, bilgilerin toplu paket olarak dolandırıcılara satıldığı belirtildi.

UZAKDOĞU'YA KART GÖTÜRÜYORLAR
Avukat Vehbi Kahveci, son dönemde dolandırıcılığın iyice arttığını söyledi. Online ticaretle uğraşan birçok firmanın her ay yüzlerce dolandırıcılık olayıyla karşı karşıya kaldığı belirten Kahveci, "Dolandırıcılar kartın bilgilerini çalıp online alışveriş yapıyor. İşin ilginç yanı verdikleri siparişi de bir şekilde teslim alıyorlar. Diğer yandan çaldıkları bilgilerle yeni bir kredi kartı basıp özellikle Uzakdoğu'da alışveriş yapıyorlar. Çünkü Uzakdoğu'da pekçok yerde şifre istenmiyor" dedi. Kahveci, tüketicileri kart bilgilerini saklama konusunda dikkatli davranmaları gerektiği yönünde uyardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şifre çetelerine sigortalı önlem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN