Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SGK hizmet dökümü İle SSK prim gün sorgulamaları

SSK prim gününüzü SGK sorgulama işlemini yaparak kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. SGK sorgulama işlemini yapmak ve SSK sigorta primlerinizi sorgulayabilmek için haberimizi inceleyebilirsiniz.

Giriş Tarihi: 10.8.2015 14:47
SGK hizmet dökümü İle SSK prim gün sorgulamaları
Bugün ki haberimizin ana konusunu üç sorgulama türü oluşturacaktır. Sosyal Güvenli Kurumu'nun çalışmaları sonucu geliştirilen ve haberimizin de ana konusunu oluşturacak olan bu üç sorgulama türünün ne amaç ile oluşturulmuş olduğunu anlatacağımız bu haberimizde, internet üzerinden de bu işlemlerinizi yapabileceğinizi anlatacağız.

Bugün ki haberimizin ana konusunu oluşturan SGK sorgulama türleri, ne oldukları, ne amaç doğrultusunda yapıldıkları ve nasıl yapıldıkları ile bilgiyi, yazımızı sonuna kadar okuyarak edinebilirsiniz.

Bu doğrultuda, SGK hizmet dökümü, SGK sorgulama ve SSK (4A) sorgulama işlemleri şu şekilde uygulanmaktadır;

SGK Hizmet DökümüSorgulama

SGK hizmet dökümü; SSK (4A), BAĞ-KUR (4B) ve Emekli Sandığı (4C) şeklinde Sosyal Güvenlik Kurumu'nun çatısı altında bulunan sigorta kollarına yönelik düzenlenmiş bir belgedir. Doğal olarak, Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde yer alan bu üç sigorta koluna bağlı olarak çalışanların her birinin SGK hizmet dökümü belgeleri bulunmaktadır. SGK hizmet dökümü belgesinde, sigortalı olarak çalışılan dönem boyunca, kişilerin yapmış olduğu hizmetler, gün gün tarih tarih yer almaktadır. Yani, SGK hizmet dökümü belgesinde; işe girilen tarih, nerelerde çalışıldığı, işten ayrılma tarihi, toplam prim gün sayısı gibi bilgiler de bulunmaktadır.

Güzel bir gelişme olarak, tüm bu SGK hizmet dökümü bilgilerinize internet üzerinden de ulaşabilirsiniz. Buna göre, internet aracılığı ile SGK hizmet dökümü işlemlerinizi pratik bir şekilde aşağıda anlatmış olduğumuz gibi yapabilirsiniz;

İnternet aracılığı ile online olarakSGK hizmet dökümü işlemlerinizi yapabilmek için, başlangıç olarak, www.turkiye.gov.tradresine giriş yapınız.

Sonrasında, burada karşınıza çıkan sayfanın üst bölümünün sağında "E-Hizmetler"başlığı adı ile düzenlenmiş bölüme geliniz.

Daha sonra, yeni açılan platformun sol tarafında bulunan harfleri göreceksiniz.

Bu işleminizin daha kısa sürmesi için buradaki harfler arasından "S"harfini seçebilirsiniz.

Burada açılacak olan seçeneklerden "Sosyal Güvenlik Kurumu"seçeneğine geliniz.

Daha sonra buradan, "4A Hizmetler""4B Hizmetler""4C Hizmetler"şeklinde düzenlenmiş başlıklardan bağlı olduğunuz kurumunuza göre seçiminizi yapınız.

Son olarak ise, e-devlet şifrenizi ve T.C kimlik numaranızı sistemdeki ilgili alanlara yazınız.

SGK Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun hangi sigorta koluna bağlı olunursa olunsun, bağlı olunan sigorta kolu ile ilgili bilgi alınması için hazırlanmış olan SGK sorgulama işlemleri, merak ettiğiniz bir takım bilgileri öğrenmenize yardımcı olmaktadır. SGK sorgulama işlemleri, bir Sosyal Güvenlik Kurumu çalışmasıdır. SGK sorgulama işlemlerini yapabilmek için, ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu birimine giderek işlem yapabileceğiniz gibi, internet aracılığı ile online olarak da SGK sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz imkan dahilindedir.

Buna göre, bağlı olunan Sosyal Güvenlik Kurumu sigorta kolunun ne olduğu fark etmeksizin, internet üzerinden online olarak SGK sorgulama işlemlerinizi aşağıda anlatmış olduğumuz gibi yapabilirsiniz;

İnternet üzerinden, online olarak, SGK sorgulama işlemlerinizi yapabilmek için, ilk önce internetten www.turkiye.gov.trsitesine giriş yapınız.

Daha sonra e-devlet şifrenizi istenilen bölüme yazınız.

Açılan sayfanın sağ kısmında yer alan "E-Hizmetler" sekmesine tıklayınız.

Yeni açılan sayfanın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) seçeneğinden kimlik doğrulama işleminizi gerçekleştirdikten sonra SGK sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

SSK ya da 4A Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bağlı olunan SSK ya da yeni düzenlenmiş olan adı ile 4A sigorta kolu ile ilgili bilgi alınması için hazırlanmış olan SSK (4A) sorgulama işlemleri, merak ettiğiniz bir takım bilgileri öğrenmenize yardımcı olmaktadır. SSK (4A) sorgulama işlemleri, bir Sosyal Güvenlik Kurumu çalışmasıdır. SGK sorgulama işlemlerini yapabilmek için, ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu birimine giderek işlem yapabileceğiniz gibi, internet aracılığı ile online olarak da SSK (4A) sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz imkan dahilindedir.

Buna göre, bağlı olunan Sosyal Güvenlik Kurumu, SSK (4A) sigorta kolu ile ilgili merak edilen bilgilere, internet üzerinden online olarak SSK (4A) sorgulama işlemleriniz ile aşağıda anlatmış olduğumuz gibi ulaşabilirsiniz;

İnternet üzerinden online olarak, SSK yani 4A sorgulama işlemlerinizi yapabilmek için, e-devlet kapısı sistemi kanalı ile ve sonraburada e-devlet şifresi kullanılarak yapılan SSK (4A) sorgulaması işlemleriniz için, e-devlet kapısı sistemi üzerinden, e-devlet şifresi kullanılarak yapılan SGK sorgulaması işlemleri ile aynı şekildedir.

Tabi burada farklı olarak, işlem yapmak istediğiniz bölümü seçerken SGK yerine SSK ya da diğer ismi ile4A bölümünü seçmeniz yeterli olacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SGK hizmet dökümü İle SSK prim gün sorgulamaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN